Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: Zainaugurowano projekt o profilaktyce jamy ustnej dla dzieci

0
Podziel się

Konferencja inaugurująca projekt edukacyjny o profilaktyce jamy ustnej dzieci
w wieku 0-5 lat odbyła się we wtorek na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Założeniem programu
jest dotarcie do 300 tys. dzieci.

bEqaXWut

Konferencja inaugurująca projekt edukacyjny o profilaktyce jamy ustnej dzieci w wieku 0-5 lat odbyła się we wtorek na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Założeniem programu jest dotarcie do 300 tys. dzieci.

Projekt "Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców" jest realizowany przez 9 uczelni medycznych. Jego celem jest zmiana nastawienia dzieci w wieku 0-5 lat oraz ich nauczycieli, pediatrów oraz rodziców do higieny jamy ustnej.

"Polska jest jednym z najgorszych państw europejskich, jeśli chodzi o liczbę dzieci z chorobami próchnicowymi. Przyczyną tego zjawiska jest brak wiedzy rodziców i nauczycieli na temat higieny jamy ustnej. Chcemy to zmienić" - powiedział w rozmowie z PAP kierownik projektu Kamil Górecki z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

bEqaXWuv

Podczas konferencji na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu spotkali się przedstawiciele uczelni, przedszkoli, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, pielęgniarek oraz izb lekarskich, czyli wszystkich stron zaangażowanych z realizację projektu. We wtorek rozmawiano o założeniach projektu.

Organizatorzy programu zamierzają dotrzeć do 7 tys. przedszkoli. Całą akcją objęte ma zostać 300 tys. dzieci w wieku od 0-5 lat oraz ich rodzice, nauczyciele i pediatrzy. W ramach projektu w każdym województwie w zależności od jego wielkości zaangażowanych będzie 2-5 edukatorów.

"Będziemy jeździć do przedszkoli i mówić o tym, w jaki sposób należy dbać o higienę jamy ustnej. Chcemy uczyć zabawą, żeby dzieci mogły czerpać radość z tych spotkań. Ponadto odbędą się szkolenia dla nauczycieli przedszkolnych oraz pediatrów, pielęgniarek i położnych, żeby Ci przekazywali rodzicom jak najszybciej wiedzę o higienie jamy ustnej" - powiedział Górecki.

Do końca 2013 roku przedszkola zainteresowane wzięciem udziału w programie mogą rejestrować się na stronie www.zebymalegodziecka.pl. W tym roku w mediach zrealizowana zostanie również kampania promocyjna zachęcająca do udziału w programie, natomiast działania edukacyjne rozpoczną się od początku 2014 roku. Wtedy też edukatorzy odwiedzą pierwsze przedszkola.

bEqaXWuB

Organizatorzy mają nadzieję, że po zakończeniu programu jego założenia nadal będą realizowane. "Wydaje nam się, że na bazie doświadczeń z tego projektu będzie można stworzyć program nauczania i profilaktyki stomatologicznej dla dzieci" - powiedział Górecki.

Projekt potrwa do grudnia 2016 roku. Jego budżet wynosi ok. 6 mln franków szwajcarskich. 85 proc. dofinansowane jest ze szwajcarsko-polskiego programu o współpracy, z kolei pozostałe 15 proc. zapewnia Ministerstwo Zdrowia. (PAP)

mat/ ula/

bEqaXWuW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)