Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pozostałości kaplicy z IV wieku odkryte w Salonikach

0
Podziel się:

Archeolodzy odkryli w miejscu budowy nowej stacji metra w Salonikach w
północnej Grecji pozostałości chrześcijańskiej kaplicy z IV wieku - informuje serwis internetowy
Athens News Agency.

Archeolodzy odkryli w miejscu budowy nowej stacji metra w Salonikach w północnej Grecji pozostałości chrześcijańskiej kaplicy z IV wieku - informuje serwis internetowy Athens News Agency.

Odkrycia dokonano w miejscu budowy stacji metra Sintrivani w Salonikach, pod ruinami wczesnochrześcijańskiej bazyliki, której pozostałości archeolodzy usuwali z terenu budowy.

Odkryta kaplica pochodzi prawdopodobnie z końca IV wieku i może być najstarszym chrześcijańskim miejscem kultu w Salonikach.

Archeolodzy odsłonili posadzkę kaplicy pokrytą mozaiką, przedstawiającą motywy powojnika - pnącej rośliny ozdobnej - na białym tle, a w części centralnej postać feniksa z aureolą i rozchodzącymi się z niej trzynastoma promieniami. Po obu stronach feniksa znajdowały się wizerunki innych ptaków, z których zachowało się siedem, dwa po prawej i pięć po lewej stronie.

Naukowcy przypuszczają, że na posadzce znajdowało się razem dwanaście ptaków, po sześć z każdej strony feniksa, a cała mozaika była alegorycznym przedstawieniem postaci Chrystusa i dwunastu apostołów.

Odkryta kaplica została w V wieku zastąpiona zbudowaną na niej bazyliką, której posadzkę wyłożono marmurem, dodano nawy boczne oddzielone kolumnadami, a ściany pokryto marmurowymi płytami i malowidłami.

W VII wieku budynek bazyliki doznał poważnych uszkodzeń, których ślady prowizorycznie próbowano później naprawić, a na przełomie VIII/IX wieku budowla została opuszczona.

Według archeolog Meliny Paisidou, odkryta kaplica i zbudowany na niej kościół są jednym z najważniejszych miejsc kultu z okresu wczesnochrześcijańskiego w Salonikach, a ich pozostałości zostaną - w związku z budową stacji metra - przeniesione w inne miejsce. (PAP)

jot/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)