Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PPP-Sierpień 80 chce debaty nt. dyskryminacji kobiet w Polsce

0
Podziel się:

W poniedziałek PPP-Sierpień 80 wystąpiła do wszystkich partii
parlamentarnych z propozycją debaty przed wyborami samorządowymi, w której każde ugrupowanie
miałoby przedstawić m.in. realne działania przeciwko dyskryminacji kobiet w Polsce.

W poniedziałek PPP-Sierpień 80 wystąpiła do wszystkich partii parlamentarnych z propozycją debaty przed wyborami samorządowymi, w której każde ugrupowanie miałoby przedstawić m.in. realne działania przeciwko dyskryminacji kobiet w Polsce.

Szef samorządowego sztabu wyborczego PPP-Sierpień 80 Mariusz Olszewski zwrócił się z apelem do przedstawicieli wszystkich partii parlamentarnych, które wystawiają swoich kandydatów w wyborach samorządowych o udział w tej debacie.

"Apelujemy do konkurentów, odbądźmy debatę przed 21 listopada na temat roli kobiet w życiu społecznym, samorządowym i politycznym. Pokażmy nie tylko deklaracje, ale i czyny, czyli to co chcemy zrobić, aby zakończyć dyskryminację kobiet w Polsce" - powiedział Olszewski.

Według niego, partie parlamentarne obecnie prześcigają się w informowaniu opinii publicznej o liczbie kobiet na listach wyborczych i pomimo iż głośno mówią o wspieraniu uczestnictwa kobiet w polityce i parytetach na listach wyborczych, nie wprowadziły tych deklaracji w czyn.

"Tymczasem rzeczywistość obnażyła to, że król jest nagi, bowiem z pięciu ogólnopolskich list w wyborach samorządowych do 16 sejmików wojewódzkich, to lista PPP-Sierpień 80 zawiera ponad 40 proc. miejsc, na których znajdują się kobiety" - podkreślił Olszewski.

"Dla nas bardzo ważne są nie tylko deklaracje, ale i czyny. Dzisiaj przyszedł najwyższy czas, aby rzeczowo i konkretnie rozmawiać o sytuacji kobiet w Polsce, które są wciąż dyskryminowane zarówno w polityce jak i na rynku pracy" - powiedział szef samorządowego sztabu wyborczego PPP-Sierpień 80.

Jak zaznaczył, obecnie dysproporcja w zarobkach pomiędzy kobietami i mężczyznami w Polsce jest bardzo duża, a partie parlamentarne nic z tą sytuacją nie robią. "Dzisiaj kobiety zarabiają średnio 23 proc. mniej niż mężczyźni; 70 proc. kobiet zarabia poniżej średniej krajowej, a 21 proc. miesięcznie otrzymuje najniższą minimalną płacę. (...) To się musi zmienić" - powiedział Olszewski.

Polska Partia Pracy-Sierpień 80 w tegorocznych wyborach samorządowych wystawiła własne listy kandydatów do wszystkich 16 sejmików wojewódzkich - zarejestrowała 85 na 87 możliwych list. Tym samym jako jedyne ugrupowanie pozaparlamentarne uzyskała status ogólnopolskiego komitetu wyborczego.

W swoim programie PPP-Sierpień 80 domaga się m.in. wstrzymania prywatyzacji i˙odrzuca "neoliberalne reformy". Opowiada się za bezpłatną edukacją i˙służbą zdrowia, za wyprowadzeniem polskich wojsk z˙Iraku i˙Afganistanu, państwem opiekuńczym, 35-godzinnym tygodniem pracy i˙płacą minimalną w wysokości 68 proc. średniej krajowej. Jest za neutralnością światopoglądową państwa i˙obroną praw mniejszości. Odwołuje się do tradycji ruchu robotniczego. (PAP)

agy/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)