Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Praca magisterska o bioetyce zwyciężyła w konkursie HFPC

0
Podziel się:

Praca magisterska o bioetyce Macieja Syski, absolwenta wydziału prawa i
administracji UW zwyciężyła w tegorocznym konkursie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Komisja
pod kierunkiem prof. Ewy Łętowskiej łącznie przyznała 4 nagrody i 2 wyróżnienia.

Praca magisterska o bioetyce Macieja Syski, absolwenta wydziału prawa i administracji UW zwyciężyła w tegorocznym konkursie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Komisja pod kierunkiem prof. Ewy Łętowskiej łącznie przyznała 4 nagrody i 2 wyróżnienia.

Poinformowała o tym w piątek PAP Fundacja, która organizuje doroczny konkurs na najlepszą pracę magisterską o prawach człowieka.

Do konkursu stanęło 29 autorów prac magisterskich z dziedziny prawa, politologii, stosunków międzynarodowych, pedagogiki, europeistyki, rosjoznawstwa i malarstwa. Uczestnicy reprezentowali 15 różnych uczelni z całej Polski. Prace były skontrolowane internetowym programem antyplagiatowym.

Oceny prac dokonała 12-osobowa Komisja konkursowa, której przewodniczyła sędzia TK prof. Ewa Łętowska. Zasiadali w niej też eksperci z różnych dziedzin, zajmujący się prawami człowieka (m.in. sędzia Sądu Najwyższego Teresa Fleming-Kulesza, b. szef więziennictwa gen. Paweł Nasiłowski, b. sędzia TK prof. Jerzy Ciemniewski, adwokat Jacek Dubois, dziennikarka Ewa Siedlecka i dr Agnieszka Bieńczyk-Missala z Instytutu Stosunków Międzynarodowych.

Komisja konkursowa przyznała cztery nagrody - za miejsce pierwsze, drugie i dwa trzecie ex aequo - a także dwa wyróżnienia. Gala ogłoszenia wyników konkursu oraz wręczenia nagród i wyróżnień autorom prac odbędzie się w kwietniu.

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został Maciej Syska, autor pracy pt. "Oświadczenia pro futuro na tle prawnoporównawczym", napisanej na Wydziale Prawa i Administracji UW pod kierunkiem prof. Marka Safjana (b. prezesa TK - PAP). Uznano, że autor porusza wyjątkowo ważny i aktualny temat z zakresu bioetyki, a pracę cechuje "szczególna samodzielność przemyśleń autora, oparta na niezwykle precyzyjnej analizie i bogatych źródłach, zarówno polskich jak i obcojęzycznych".

Zwycięzca otrzymał w nagrodę miesięczne stypendium naukowe na zagranicznej uczelni oraz miesięczne, płatne praktyki, zaś jego praca magisterska zostanie opublikowana.

Drugie miejsce w konkursie komisja przyznała Annie Wuwer za pracę magisterską z dziedziny rosjoznawstwa pt. "Naruszenia praw więźniów w Rosji (2004-09)". Autorka napisała ją na Uniwersytecie Jagiellońskim, a jej promotorem jest prof. Aleksy Awdiejew (znany też z działalności artystycznej - PAP).

"Członkowie komisji zgodnie uznali, że pracę czyta się z bardzo dużym zainteresowaniem, ze względu na jej styl i zawarte treści. Temat pracy jest trafnie osadzony w realiach aktualnej sytuacji społeczno-politycznej Rosji. Niewątpliwie autorka wykazała się szczególnym zaangażowaniem, m.in. w dotarciu do często trudno dostępnych źródeł" - poinformowała Fundacja.

Laureaci z dwóch przyznanych trzecich miejsc to Karolina Borkowska z UW i Adam Wojciechowski z UJ.

Borkowską nagrodzono za pracę z zakresu pedagogiki pt. "Prawo dziecka do wypowiedzi w sprawach rozpoznawanych przez sąd rodzinny". Promotorem pracy jest dr hab. Maria Kolankiewicz. Komisja doceniła interdyscyplinarność pracy, łączącej wiedzę prawniczą oraz pedagogiczną i samodzielność jej części badawczej.

Wojciechowski jest autorem pracy z dziedziny stosunków międzynarodowych pt. "Prywatne firmy wojskowe a międzynarodowa ochrona praw człowieka - stan obecny i perspektywy" napisanej pod kierunkiem prof. Bogusławy Bednarczyk. Doceniono go za ciekawy i aktualny temat i za umiejętność wyrażania własnych, odważnych sądów, popartych solidnymi argumentami.

Laureaci drugiego i trzeciego miejsca otrzymują miesięczne, płatne praktyki oraz możliwość opublikowania swoich prac w formie elektronicznej (e-book) na stronie internetowej HFPC.

Ponadto Komisja wyróżniła jeszcze dwie prace magisterskie: autorstwa Michała Pawłowskiego z UW pt "Międzynarodowe standardy ścigania handlu ludźmi i ochrony jego ofiar", napisaną pod kierunkiem dr. Piotra Kładocznego, oraz pracę Michała Krotoszyńskiego pt. "Lustracja w Polsce w świetle modeli sprawiedliwości okresu tranzycji", napisaną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kierunkiem prof. Sławomiry Wronkowskiej. Laureaci wyróżnień również będą mieli możliwość opublikowania pracy w formie e-booka. (PAP)

wkt/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)