Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prace 28 artystów na wystawie w Nowym Sączu

0
Podziel się:

Prace 28 artystów, m.in. Katarzyny Kozyry, Zuzanny Janin, Poli Dwurnik,
Ewy Zarzyckiej, Artura Żmijewskiego, znalazły się na wystawie "Dzień jest za krótki (Kilka
opowieści autobiograficznych)", którą od soboty można oglądać w nowosądeckiej Galerii Sztuki
Współczesnej BWA Sokół.

Prace 28 artystów, m.in. Katarzyny Kozyry, Zuzanny Janin, Poli Dwurnik, Ewy Zarzyckiej, Artura Żmijewskiego, znalazły się na wystawie "Dzień jest za krótki (Kilka opowieści autobiograficznych)", którą od soboty można oglądać w nowosądeckiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół.

"To duża ekspozycja. Zwiedzający obejrzą prace aktywnych artystów młodego i średniego pokolenia. Prezentowane obrazy, fotografie, wideo, komiksy i dzienniki z zapiskami łączy temat - autobiograficzność. Autorzy mówią o swoim życiu, uczuciach, przemyśleniach" - powiedziała PAP kuratorka wystawy Magdalena Ujma.

Na wystawie można m.in. zobaczyć "Zeszyty kuratorskie. Berlin Biennale" - twórcy sztuk multimedialnych Artura Żmijewskiego. Artysta zgodził się udostępnić szerszej publiczności zapiski i ilustracje sprzed ok. dwóch lat. Dzienniki te Żmijewski tworzył, gdy pełnił funkcję kuratora siódmego Berlin Biennale - cenionej w Niemczech dwumiesięcznej imprezy kulturalnej. Oprócz adresów, najbliższych planów, w zeszytach znalazły się rysunki. Wiele z nich jest abstrakcyjnych, niektóre są autoportretami, na innych widać współpracowników artysty, na jeszcze innych architekturę stolicy Niemiec.

Autorką jednego z rysunków w zeszytach Żmijewskiego jest Pola Dwurnik. Córka słynnego malarza Edwarda Dwurnika spotkała Żmijewskiego w pociągu powrotnym z Berlina do Warszawy. Aktor zapytał ją, jak sobie wyobraża Polskę. Odpowiedziała, że jak kobietę bez rąk w koszyczku wielkanocnym. I namalowała ten obrazek w szkicowniku artysty.

Na wystawie jest też odrębna praca Poli Dwurnik - to notatnik z rysunkami obrazującymi całą podróż powrotną w towarzystwie Żmijewskiego.

Zdaniem kurator spośród wielu ciekawych obiektów warto zwrócić uwagę na komiks "Białe Haribo" Malwiny Niespodziewanej. Krakowska rysowniczka przedstawia w nim m.in. sceny rozmów z córką, miejsca, w których codziennie bywa - dom, przedszkole, sklep. W nowosądeckiej galerii można też zobaczyć obrus, na którym artystka wyhaftowała najważniejsze sceny z swojego życia - m.in. narodziny, przeprowadzki do nowych mieszkań, kolejne miłości.

Godnym polecenia jest również film nakręcony przez grupę Azorro. "Pyxis Systematis Quid Video Dicitur" opisuje drogę artystów, którzy mają dostarczyć kasetę wideo z Krakowa do jednego z wiedeńskich muzeów. "W kolejnych miastach i miejscowościach bohaterowie porozumiewają się wyłącznie w języku łacińskim i to jest niesamowite"- podkreśliła kurator.

Wystawa, dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udostępniana była już we Wrocławiu, Jeleniej Górze i Poznaniu. W Nowym Sączu czynna będzie do 30 marca. Później pojedzie do Kielc i Białegostoku. (PAP)

bko/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)