Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prace konserwatorskie przy najstarszym kościele szachulcowym w Polsce

0
Podziel się:

Prace konserwatorskie przy uznawanym za najstarszy w Polsce kościele
szachulcowym w Gnojewie (Pomorskie) rozpoczęły się w środę. Licząca prawie 700 lat świątynia wymaga
natychmiastowego remontu - w pierwszym rzędzie naprawy konstrukcji dachowej.

Prace konserwatorskie przy uznawanym za najstarszy w Polsce kościele szachulcowym w Gnojewie (Pomorskie) rozpoczęły się w środę. Licząca prawie 700 lat świątynia wymaga natychmiastowego remontu - w pierwszym rzędzie naprawy konstrukcji dachowej.

Jak poinformował PAP Tomasz Korzeniowski, prezes gdańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, rozpoczęte w środę prace będą prowadzone ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które właśnie przeznaczyło na ratowanie świątyni 700 tys. zł.

Korzeniowski wyjaśnił PAP, że pieniądze te zostaną wydane na najpilniejsze prace, w tym wzmocnienie ścian oraz więźby dachowej i belek stropowych a także uzupełnienie brakujących elementów muru szachulcowego (konstrukcja drewniana wypełniona mieszaniną gliny z trocinami, wiórami itp.).

"Chcemy też przeprowadzić dezynfekcję - głównie drewnianych elementów konstrukcji dachu, zaatakowanych przez różnego rodzaju grzyby" - powiedział Korzeniowski dodając, że jeszcze w tym roku, na zdezynfekowaną i wzmocnioną konstrukcję dachu, ma zostać położone deskowanie, które - po pokryciu folią, powinno zabezpieczyć kościół przed opadami deszczu i śniegu.

Na przyszły rok Towarzystwo, które - na podstawie umowy z władzami kościelnymi, przejęło opiekę nad świątynią na najbliższych dziesięć lat, planuje dalsze prace przy obiekcie, w tym przykrycie dachu dachówką i konserwację malowideł znajdujących się na drewnianym stropie świątyni.

Według ustaleń historyków, budowę kościoła pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Gnojenie rozpoczęto najprawdopodobniej w 1323 roku. "W tym roku miała miejsce lokacja wsi, a regułą jest, że wraz z lokacją natychmiast rozpoczynano budowę kościoła" - powiedział PAP Korzeniowski dodając, że rozstrzygające dla ustalenia wieku świątyni byłyby badania dendrochronologiczne drewna użytego do jej postawienia (badania te - na podstawie układu słojów, pozwalają określić moment ścięcia drzewa, z którego wykonano dany przedmiot).

"Oprócz wieku świątyni, o jej wielkiej wartości artystycznej decyduje też zachowany wewnątrz polichromowany strop z 1717 r. pokryty malarstwem figuralnym wraz z inskrypcjami i bogatą barokową ornamentyką" - powiedział PAP Korzeniowski.

W czasie swojej długoletniej historii gnojewski kościół był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Po 1945 roku świątynia służyła jako magazyn. Dopiero w latach 70. przekazano ją Kościołowi, ale już wówczas obiekt był ogołocony z wielu zabytków. Z czasem świątynia niszczała: przez walący się dach zalewały ją woda deszczowa i śnieg. Przed dwoma laty obiekt przykryto prowizoryczną folią, ale nie zdała ona egzaminu.(PAP)

aks/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)