Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prace nad Prawem prasowym ws. nierejestrowania czasopism - w podkomisji

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zdecydowała, że dalsze prace nad
dwoma projektami nowelizacji Prawa prasowego ws. nierejestrowania czasopism będą kontynuowane w
podkomisji. Pięcioosobowa podkomisja ukonstytuowała się w czwartek.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zdecydowała, że dalsze prace nad dwoma projektami nowelizacji Prawa prasowego ws. nierejestrowania czasopism będą kontynuowane w podkomisji. Pięcioosobowa podkomisja ukonstytuowała się w czwartek.

W skład podkomisji weszli: Urszula Augustyn (PO), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Jacek Świat (PiS), Piotr Paweł Bauć (RP) i Andrzej Dąbrowski (PSL).

Poseł Wojciech Szarama (PiS) przypomniał na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji kultury, że potrzeba zmiany Prawa prasowego wynika z obowiązku dostosowania przepisów do rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał orzekł, że karanie grzywną lub ograniczeniem wolności za brak rejestracji czasopism drukowanych jest niekonstytucyjne, bo sankcja karna jest zbyt surowa. Za niezgodny z konstytucją - jako zbyt surowy i nieproporcjonalny - Trybunał uznał zapis przewidujący karanie za przestępstwo wydawania niezarejestrowanego czasopisma. Za zgodną z konstytucją uznano zaś obowiązkową rejestrację czasopism przez sąd, ponieważ dokonanie rejestracji nie jest uciążliwe. Według TK ustawodawca może ten obowiązek zabezpieczyć sankcją, ale nie karną, bo nie jest w tej sytuacji konieczna. Trybunał zasygnalizował też, że Prawo prasowe z 1984 r. nie jest dostosowane do współczesności.

Trybunał Konstytucyjny uznał tym samym zasadność jednego zarzutu skargi Wojciecha Skrzypczyka, którego oskarżono o wydawanie pisma bez rejestracji. Jego proces umorzono przy uznaniu winy, w wyniku czego stracił mandat radnego Chojny (Zachodniopomorskie).

Oba projekty nowelizacji Prawa prasowego - pierwszy, sporządzony przez sejmową Komisję Ustawodawczą i projekt senacki - za wydawanie czasopisma bez rejestracji przewiduje tylko grzywnę. Tym samym zmieniona zostanie kwalifikacja prawna czynu - niedopełnienie rejestracji nie będzie już występkiem zagrożonym grzywną lub karą ograniczenia wolności, lecz jedynie wykroczeniem, za które sąd będzie mógł wymierzyć karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

Projekty nowelizacji są niemal tożsame, jednak propozycja Senatu uznana została za bardziej komplementarną. Projekt Senatu uzyskał pozytywną opinię przedstawicieli resortów sprawiedliwości oraz ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

Także prezes Izby Wydawców Prasy Wiesław Podkański przyznał w czwartek, że projekt Senatu odpowiada oczekiwaniom izby. "Proponowaliśmy odejście od procedury karnej (...), a jednocześnie uważamy, że - aby prawo nie było martwe - jakaś sankcja powinna istnieć, choćby z tego powodu abyśmy wiedzieli, kto jest wydawcą. Bycie wydawcą oznacza pewne obowiązki, ale i pewne prawa. Po to, aby nie burzyć systemu obowiązek rejestracji powinien zostać zachowany" - tłumaczył Podkański.

Pierwsze posiedzenie podkomisji ma się odbyć po świętach. (PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)