Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier: 10 grudnia spotkanie ws. reformy emerytur mundurowych

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź premiera z konferencji po posiedzeniu rządu
#

# dochodzi wypowiedź premiera z konferencji po posiedzeniu rządu #

07.12. Warszawa (PAP) - Spotkanie premiera Donalda Tuska z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w sprawie reformy systemu emerytur mundurowych odbędzie się 10 grudnia. "Mam nadzieję, że znajdziemy porozumienie" - powiedział we wtorek szef rządu.

Spotkanie Tuska z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, zrzeszającej związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa zaplanowane jest na godz. 10 w Kancelarii Premiera.

"Dla mnie jest rzeczą bardzo ważną, że przed tym spotkaniem padły obustronne deklaracje o tym, że ten system (emerytur mundurowych - PAP) wymaga zmiany i że nie ma już obrońców systemu, w którym 35-letni emeryt mundurowy uzyskuje przywileje emerytalne" - powiedział Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

"W piątek będę starał się słuchać. Skoro usłyszeliśmy, że jest deklaracja woli, żeby zmieniać, będę chciał posłuchać opinii na temat różnych projektów, które pojawiały się już w przestrzeni publicznej" - powiedział szef rządu.

Zastrzegł, że tego dnia nie zadeklaruje "modelu ostatecznego" w sprawie reformy. "Chcemy bardzo poważnie potraktować to, co usłyszymy od tych przedstawicieli służb mundurowych, żeby się z nimi wspólnie zastanowić, jaki model będzie optymalny - i z punktu widzenia podatnika, i z punktu widzenia samych służb" - powiedział Tusk.

Inicjatywa strony związkowej ws. spotkania jest reakcją na pojawiające się medialne informacje o włączeniu "mundurówek" do powszechnego systemu emerytalnego, według którego kobiety nabywają uprawnienia do emerytury w wieku 60, a mężczyźni 65 lat. Pracownicy służb mundurowych natomiast mogą odchodzić na emeryturę po 15 latach pracy, niezależnie od wieku.

Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają funkcjonariusze: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Od lat pojawiają się głosy, że przywileje emerytalne służb mundurowych wymagają przebudowy, bo policjanci przechodząc na emeryturę po 15 latach, zatrudniają się np. w firmach ochroniarskich. Ponadto krytykowano, że przywileje dotyczą zarówno funkcjonariuszy operacyjnych, np. antyterrorystów, którzy narażeni są na stres, jak i tych, którzy większość czasu pracują za biurkiem.

Emerytury i renty mundurowe - według szacunków Pracodawców RP - pobiera obecnie prawie 180 tys. Polaków, co kosztuje budżet państwa ok. 5 mld zł rocznie. (PAP)

gdyj/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)