Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier będzie rozmawiał o przedszkolach

0
Podziel się

Premier Donald Tusk odbędzie w czwartek kilka spotkań w związku z sytuacją
dotyczącą przedszkoli; po ich zakończeniu planowana jest konferencja prasowa szefa rządu -
dowiedziała się PAP ze źródeł w Platformie Obywatelskiej.

bEhySFwB

Premier Donald Tusk odbędzie w czwartek kilka spotkań w związku z sytuacją dotyczącą przedszkoli; po ich zakończeniu planowana jest konferencja prasowa szefa rządu - dowiedziała się PAP ze źródeł w Platformie Obywatelskiej.

SLD złożył w środę do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją przepisów, które pozwalają samorządom pobierać dodatkowe opłaty za przedszkola publiczne.

W nowelizacji ustawy o systemie oświaty, uchwalonej przez Sejm w 2010 r., zapisano, że przedszkolem publicznym jest placówka, która zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Wprowadzono też do ustawy zapis, że wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne w czasie przekraczającym wymiar co najmniej pięciu godzin oraz za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych będą ustalały rady gmin w swoich uchwałach. Za przyjęciem tej nowelizacji głosowały wówczas wszystkie partie polityczne, w tym SLD.

bEhySFwD

Minister edukacji Katarzyna Hall, odnosząc się do wniosku SLD, przypomniała, że wojewodowie mogą uchylać uchwały samorządów dotyczące opłat za przedszkola, jeśli zostały one podjęte z naruszeniem prawa. Zapewniła, że MEN przygląda się sprawie uchwał gmin.

W czwartek PiS zapowiedziało zgłoszenie projektu noweli ustawy o systemie oświaty, który przewiduje zapewnienie bezpłatnego pobytu dziecka w przedszkolu w czasie nie krótszym niż 10 godzin dziennie. Obecnie pobyt jest bezpłatny przez 5 godzin. PiS uważa, że uchwalenie noweli jest możliwe w tej kadencji. (PAP)

mrr/ par/ jra/

bEhySFxe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)