Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Chin w Berlinie - porozumienia gospodarcze, spór z UE o panele

0
Podziel się:

Premier Chin Li Keqiang rozmawiał w niedzielę w Berlinie z kanclerz
Niemiec Angelą Merkel. Jednym z tematów był spór między UE a Chinami o tanie chińskie panele
słoneczne i sprzęt telekomunikacyjny. Po spotkaniu szefów rządów podpisano wiele umów.

Premier Chin Li Keqiang rozmawiał w niedzielę w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jednym z tematów był spór między UE a Chinami o tanie chińskie panele słoneczne i sprzęt telekomunikacyjny. Po spotkaniu szefów rządów podpisano wiele umów.

Merkel podkreśliła, że zamierza zaangażować się w możliwie najszybsze rozwiązanie na drodze rozmów sporu handlowego między UE a Chinami o panele słoneczne i urządzenia dla sieci telekomunikacyjnych. Powiedziała, że najbliższe sześć miesięcy powinno się wykorzystać na intensywne rozmowy w tej sprawie.

UE zarzuca Chinom stosowanie cen dumpingowych na panele słoneczne. Bruksela oskarża też chińskich producentów oprzyrządowania telekomunikacyjnego o dumpingowe praktyki zagrażające europejskim firmom z tej branży. Komisja Europejska planuje nałożenie zaporowych ceł na chińskie panele.

Chiński premier ostrzegł, że konflikt handlowy i karne cła dotknęłyby nie tylko przemysł i konsumentów w jego kraju, lecz także w Unii Europejskiej.

Li wyraził nadzieję, że strefa euro zdoła rozwiązać swe problemy finansowe. Podkreślił, że będzie to korzystne także dla Chin i gospodarki światowej. Zapewnił, że Chiny są zainteresowane dobrymi stosunkami z Unią Europejską.

Po rozmowach szefów rządów ministrowie i przedstawiciele przedsiębiorstw z obu krajów podpisali - jak pisze agencja dpa - "dwucyfrową liczbę" porozumień i umów, głównie gospodarczych. Wśród tych dokumentów jest oświadczenie niemieckiego resortu gospodarki i chińskiego resortu handlu w sprawie pomocy prawnej dla przedsiębiorstw chińskich prowadzących inwestycje w Niemczech i niemieckich w Chinach. Uzgodniono też m.in. współpracę w dziedzinie oszczędzania energii.

Chiny są najważniejszym partnerem handlowym Niemiec w Azji, Niemcy zaś są dla Chin największym partnerem handlowym w Europie. Wartość wymiany handlowej w 2012 roku wyniosła 144 mld euro. Niemcy eksportują na rynek chiński przede wszystkim maszyny, pojazdy (Volkswagen) i wyroby elektroniczne.

Podczas swej pierwszej, rozpoczętej w zeszłą niedzielę zagranicznej podroży Li odwiedził już Indie, Pakistan i Szwajcarię. Premierowi towarzyszą między innymi szef dyplomacji Wang Yi oraz minister handlu Gao Hucheng. Li objął stanowisko premiera w marcu. (PAP)

az/ mc/

13879700 13879772 13879838,arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)