Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Donald Tusk przybył do Zagrzebia

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk przybył w piątek wieczorem do Zagrzebia. Pierwszego dnia
wizyty w stolicy Chorwacji szef polskiego rządu weźmie udział w uroczystym obiedzie wydanym przez
premier Jadrankę Kosor.

Premier Donald Tusk przybył w piątek wieczorem do Zagrzebia. Pierwszego dnia wizyty w stolicy Chorwacji szef polskiego rządu weźmie udział w uroczystym obiedzie wydanym przez premier Jadrankę Kosor.

W sobotę rano Donald Tusk oficjalnie przekaże Jadrance Kosor projekt traktatu akcesyjnego dla Chorwacji. Traktat ma zostać podpisany w grudniu, ale Chorwacja wejdzie do Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r. po zakończeniu procesu ratyfikacji we wszystkich krajach członkowskich UE oraz w Zagrzebiu.

W grudniu podczas szczytu UE traktat powinien zostać zatwierdzony i wtedy będzie mogło nastąpić jego oficjalne podpisanie. Nie zapadły jeszcze decyzje, kiedy i gdzie to nastąpi. Wiadomo jednak, że polski rząd zabiega, by do jego podpisania doszło w Warszawie.

Traktat akcesyjny to dokument, który w sposób szczegółowy reguluje przystąpienie danego kraju do UE. Projekt traktatu akcesyjnego dla Chorwacji liczy około 360 stron i był pisany przez specjalną 35-osobową grupę roboczą z udziałem wszystkich delegacji państw członkowskich.

W czerwcu państwa członkowskie UE podjęły formalną decyzję o zakończeniu negocjacji i poparły politycznie decyzję o przyjęciu Chorwacji do UE, gdy Komisja Europejska zarekomendowała zamknięcie ostatnich czterech rozdziałów negocjacyjnych. Celem tej decyzji było podpisanie traktatu akcesyjnego jeszcze przed końcem tego roku, czyli za polskiej prezydencji w Radzie UE. Wtedy nie wiadomo jednak było, ile czasu zajmie redagowanie oraz tłumaczenie traktatu.

Negocjacje akcesyjne trwały prawie sześć lat; Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 r., a negocjacje rozpoczęły się w październiku 2005 roku.(PAP)

pat/ par/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)