Notowania

górnictwo w polsce
04.12.2011 08:55

Premier dziękuje górnikom. Zapewnia o szacunku

Z okazji Barbórki - święta górników - życzenia dla wykonujących ten zawód przekazał szef rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Z okazji Barbórki - święta górników - życzenia dla wykonujących ten zawód przekazał premier Donald Tusk. Zadeklarował, że priorytetem w tej branży zawsze będzie bezpieczeństwo.

Film z życzeniami złożonymi przez szefa rządu został w niedzielę zamieszczony na stronie internetowej kancelarii premiera. - _ W tym dniu chcę wam życzyć przede wszystkim bezpiecznej pracy. Wasze bezpieczeństwo będzie dla nas zawsze priorytetem _ - zapewnił Tusk.

Premier życzył górnikom wszystkiego dobrego w ich rodzinach, ale również w rodzinnych budżetach. _ - Zdajemy sobie sprawę, że ta praca wymaga szczególnego patronatu, szczególnej opieki. Będziemy zawsze o tym pamiętać, ile wasz wysiłek znaczy dla Polski - nie tylko dla Śląska, nie tylko dla waszych kopalń, ale dla całej Polski _ - podkreślił.

Donald Tusk wskazał, że niewiele jest zawodów, które cieszyłyby się takim szacunkiem i prestiżem jak zawód górnika. _ - I niewiele jest miejsc na świecie, takich jak Polska, gdzie wszyscy, nie tylko górnicy, świętujemy dzień 4 grudnia - Barbórkę. To jest święto narodowe, chociaż dedykowane konkretnie polskim górnikom _ - dodał.

Według szefa rządu, jest tak nie tylko dlatego, że praca górnika jest ciężka i ryzykowna, ale przede wszystkim dlatego, że - jak mówił - _ przyszłość Polski, polski dobrobyt w tak dużym stopniu zależy od waszego wysiłku, od tego co wydobywacie z ziemi, jak efektywnie to robicie _.

_ - To - być może - jest głównym powodem, dla którego niezmienne wasz zawód cieszy się tak wielkim uznaniem i szacunkiem wszystkich Polaków, także mojego rządu _ - zapewnił Tusk, wskazując, że _ najwyższy szacunek _ - nie tylko w dniu Barbórki - winni jesteśmy wszystkim górnikom, nie tylko węgla, ale również rud miedzi czy gazu - w tym _ modnego _ ostatnio gazu łupkowego.

Barbórka to tradycyjne święto górników, obchodzone w Polsce przez ponad 200 tysięcy pracowników zakładów górniczych. Oprócz górników węgla kamiennego i brunatnego to także m.in. pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych. Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite w Polsce jest prawie 5,5 tys. zakładów górniczych.

Choć polskie górnictwo na tle innych krajów uchodzi za bezpieczne, co roku w kopalniach giną ludzie. W tym roku zginęło 25 górników, z czego 20 w kopalniach węgla kamiennego. Najtragiczniejszy wypadek miał miejsce na początku maja w kopalni _ Krupiński _, gdzie po zapłonie metanu zginął górnik i dwaj ratownicy, idący z pomocą poszkodowanym.

Czytaj więcej o górnictwie w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t95581.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowa;kopalnia;na;slasku;w;miejsce;zlikwidowanej,215,0,981719.html) Nowa kopalnia na Śląsku. Na miejscu starej 11 lat po zamknięciu kopalni Dębieńsko zainaugurowano prace, w wyniku których za sześć lat ma ruszyć tam wydobycie węgla z nowej kopalni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t97437.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kopalnie;zaskakuja;maja;pieniadze;na;rozwoj,11,0,902667.html) Kopalnie zaskakują. Mają pieniądze na rozwój Zysk spółek węglowych w pierwszym półroczu 2011 r. wyniósł około 1 mld zł. Pieniądze będą przeznaczone na rozwój.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t85021.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/kobieta;szefowa;najwiekszej;firmy;gorniczej,88,0,845656.html) Kobieta szefową największej firmy górniczej Joanna Strzelec-Łobodzińska, która przez ostatnie 2,5 roku nadzorowała górnictwo jako wiceminister gospodarki, została nowym prezesem Kompanii Węglowej.
Tagi: górnictwo w polsce, donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz