Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Finlandii: Żadnych skrótów na drodze Turcji do UE

0
Podziel się:

Premier przewodniczącej w tym
półroczu pracom UE Finlandii Matti Vanhanen oświadczył w piątek,
że nie będzie "żadnych skrótów na drodze Turcji do UE".

Premier przewodniczącej w tym półroczu pracom UE Finlandii Matti Vanhanen oświadczył w piątek, że nie będzie "żadnych skrótów na drodze Turcji do UE".

"Unia postawiła pewne warunki i wszystkie muszą zostać spełnione - powiedział szef fińskiego rządu. - Turcja nie może stać się członkiem UE, dopóki wszystkie otwarte kwestie nie zostaną rozwiązane".

Dotychczas Turcja odmawiała otwarcia swych portów lotniczych i morskich dla jednostek cypryjskich, czyli wdrożenia tzw. protokołu z Ankary, co oznaczałoby uznanie Cypru. To było powodem zarekomendowania przez Komisję Europejską (KE) częściowego zawieszenia negocjacji członkowskich.

W czwartek Ankara poinformowała jednak, że jest gotowa otworzyć dla cypryjskich jednostek jeden port i jedno lotnisko. Nastąpiło to kilka dni przed decyzją państw członkowskich UE o ewentualnym zawieszeniu negocjacji.

Decyzję władz tureckich w sprawie otwarcia jednego portu i jednego lotniska Vanhanen określił jako niewystarczającą, choć uznał ją za "pozytywny sygnał". Zaznaczył, że negocjacje z Turcją będą trwały, lecz zostaną nieco ograniczone.

Ostateczną decyzję w tej budzącej wiele kontrowersji sprawie mają podjąć na spotkaniu w najbliższy poniedziałek unijni ministrowie spraw zagranicznych. Wielka Brytania oceniła rekomendacje KE jako surowe, podczas gdy Cypr, Francja i Niemcy proponowały, by jeszcze je zaostrzyć.

Unia Europejska, otwierając negocjacje z Turcją w październiku ubiegłego roku, zażądała, by Ankara w ciągu 2006 roku wdrożyła zapisy unii celnej z wszystkimi nowymi krajami UE. To oznaczałoby odblokowanie bezpośrednich połączeń morskich i lotniczych z Cyprem, co umożliwiłoby swobodny przepływ towarów. Ankara uzależniała jak dotąd takie posunięcie od działań na rzecz zniesienia unijnych sankcji handlowych wobec północnej części wyspy.

Turecka Republika Cypru Północnego, powstała po tureckiej inwazji w roku 1974 i jest uznawana jedynie przez rząd w Ankarze. Turcja z kolei nie uznaje rządu Republiki Cypryjskiej, będącej członkiem Unii Europejskiej. Ankara odmawiała dotychczas wpuszczania cypryjskich statków i samolotów, co jest jawnym złamaniem postanowień unii celnej z UE. (PAP)

zab/ ap/

4072 4002 3859 3755 arch. int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)