Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier i Boni z samorządowcami o problemach władz lokalnych i regionalnych

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje z komunikatu MAC
#

# dochodzą informacje z komunikatu MAC #

20.11. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk i szef MAC Michał Boni spotkali się z przedstawicielami samorządów. Przedstawiliśmy problemy samorządów; nad rozwiązaniami będą teraz pracowały zespoły rządowo-samorządowe - powiedział PAP prezes Zarządu Związku Województw RP Jacek Protas.

"Umówiliśmy się z panem premierem, że będziemy w tej chwili pracować nad konkretnymi propozycjami w zespołach rządowo-samorządowych i spotkamy się w drugiej połowie stycznia, by podsumować te wzajemne uzgodnienia i współpracę" - relacjonował PAP po spotkaniu, które odbyło się we wtorek po południu w KPRM, Protas, który jest też marszałkiem woj. warmińsko-mazurskiego. Podkreślił, że jeśli przygotowane propozycje okażą się skuteczne, "to pan premier obiecał, że wtedy szybką ścieżką pewne rozwiązania jest gotów wprowadzać".

Według niego podczas spotkania "przedstawiciele poszczególnych korporacji przedstawiali najbardziej istotne i palące problemy, które stoją przed samorządami, a szczególnie na linii administracja rządowa-administracja samorządowa".

Jak mówił Protas, rozmowa dotyczyła m.in. tego, że za nowymi zadaniami dla samorządów nie idzie dodatkowe finansowanie, konieczności kontynuowania i intensyfikacji programu przebudowy dróg lokalnych oraz standaryzacji usług w poszczególnych dziedzinach życia społecznego.

Prezes Zarządu Związku Województw RP mówił, że premier odniósł się do części poruszonych przez samorządowców kwestii, a atmosfera była "dobra i rzeczowa". "Przedstawiciele samorządów podawali konkretne problemy, pan premier w miarę swych możliwości również konkretnie się do nich odnosił, jeśli nie on, to pan minister (Michał) Boni" - zaznaczył Protas.

Jak dodał, samorządowcy mają nadzieję na sprawniejszą współpracę z rządem i premier ich w tym przekonaniu utwierdził, obiecując regularne tego typu konsultacje.

Protas powiedział też, że podczas spotkania pojawił się temat budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Kluczowy dla rozmów o nowym budżecie UE szczyt zaplanowano na czwartek i piątek. "Mówiliśmy o tym, by pan premier próbował upierać się przy kwalifikowalności VAT, bo Komisja Europejska chce, by ten VAT był w przyszłej perspektywie niekwalifikowalnym podatkiem dla samorządów i ich instytucji, co byłoby dla nas bardzo złym rozwiązaniem" - tłumaczył.

Kwalifikowalność VAT polega na tym, że obecnie można do refundowanych z UE kosztów inwestycji zaliczać także podatek VAT. Jak mówiła była komisarz UE, obecnie eurodeputowana Danuta Huebner w niedawnym wywiadzie dla PAP, w propozycji budżetu UE przygotowanej przez szefa Rady Europejskiej nie podoba jej się m.in. właśnie zlikwidowanie kwalifikowalności podatku VAT. "To jest niesłychanie ważne, bo jeśli ponad 20-procentowego podatku VAT nie będzie można sfinansować z pieniędzy europejskich, to gminy, które realizują projekty, będą miały de facto tyle pieniędzy mniej" - przestrzegała.

Według komunikatu MAC przekazanego we wtorek wieczorem PAP podczas spotkania Boni podkreślił, że w resorcie finalizowane są prace nad projektem założeń aktu prawnego, który będzie wprowadzał wiele ułatwień w wykonywaniu zadań publicznych przez samorządy; lepsze warunki współpracy samorządów i wspólnego wykonywania zadań publicznych; nowe zachęty finansowe do łączenia samorządów oraz doprecyzowanie procedur łączenia się jednostek.

"Uczestnicy spotkania zgodzili się, że nie jest możliwe zwiększenie dochodów Jednostek Samorządu Terytorialnego, które uszczupliłyby budżet państwa. Konieczne jest szukanie oszczędności, bądź zwiększenie elastyczności w zarządzaniu usługami publicznymi, które poprawią sytuację finansową administracji samorządowej" - napisano w komunikacie.

Według komunikatu następne spotkanie strony samorządowej oraz premiera i ministrów kluczowych dla funkcjonowania samorządów odbędzie się 23 stycznia.

Przed spotkaniem Urząd Marszałkowski woj. warmińsko-mazurskiego informował, że Tusk zaprosił szefów korporacji samorządowych, aby porozmawiać o współpracy na linii rząd-samorząd. Rozmowy miały dotyczyć bieżących problemów samorządów oraz prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W spotkaniu ze strony samorządowej udział wzięli, oprócz przedstawicieli województw, szefowie Związku Powiatów Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich oraz Związku Gmin Wiejskich RP. (PAP)

sdd/ son/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)