Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wzgórza golan
11.10.2010 19:47

Premier Izraela proponuje wstrzymanie osadnictwa

Warunkiem Benjamina Netanjahu jest uznanie Izraela jako państwa żydowskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Remy Steinegger/World Economic Forum (CC BY SA 3.0))

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zadeklarował gotowość ponownego zamrożenia budowy osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu, pod warunkiem, że strona palestyńska uzna Izrael jako państwo żydowskie. Palestyńczycy ofertę odrzucili.

_ - Jeśli palestyńskie kierownictwo oświadczy jednoznacznie obywatelom, że uznaje Izrael jako państwo narodu żydowskiego, będę gotów wezwać swój rząd do wprowadzenia nowego moratorium na budowę _ osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu - powiedział Netanjahu na otwarciu zimowej sesji parlamentu.

Autonomia Palestyńska niemal natychmiast odrzuciła to ultimatum. - _ Ta kwestia nie ma związku ani z procesem pokojowym, ani ze zobowiązaniami, których Izrael nie wypełnia _ - podkreślił główny palestyński negocjator Saeb Erekat.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas podkreślił, że nie będzie kontynuował bezpośrednich rozmów z Izraelem, jeśli ten będzie nadal prowadził kolonizację okupowanych terytoriów palestyńskich.
Palestyńczycy już wcześniej odrzucali formułowany przez Netanjahu postulat dotyczący żydowskiego charakteru państwa w obawie, że taki krok utrudniłby powrót na terytorium Izraela palestyńskich uchodźców.

Netanjahu złożył propozycję dotyczącą osadnictwa trzy dni po tym, jak strona palestyńska i kraje arabskie dały Waszyngtonowi miesiąc na przekonanie Izraela, by wznowił moratorium na rozbudowę osiedli żydowskich, które wygasło 26 września.

Wznowione w Waszyngtonie 2 września po trwającej 20 miesięcy przerwie bezpośrednie rozmowy izraelsko-palestyńskie utknęły w martwym punkcie właśnie z powodu odmowy przedłużenia moratorium.

Koniec okupacji Wzgórz Golan i wschodniej Jerozolimy?

_ - Międzyministerialna komisja odpowiadająca w imieniu rządu za legislację, przyjęła projekt ustawy nakazującej przeprowadzenie referendum przed wycofaniem się z terytoriów znajdujących się pod zwierzchnictwem Izraela, takich jak Wzgórza Golan czy Wschodnia Jerozolima - _ powiedział AFP rzecznik ministerstwa.

Projekt tej ustawy, przedstawiony przez partię Likud premiera Benjamina Netanjahu, zakłada, że referendum nie będzie konieczne, jeśli większość kwalifikowana parlamentu (80 deputowanych ze 120) w ramach ewentualnego porozumienia z Syrią czy Palestyńczykami, zagłosuje za wycofaniem się ze Wzgórz Golan bądź Wschodniej Jerozolimy.

Tagi: wzgórza golan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz