Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Kaczyński z wizytą w Iraku

0
Podziel się:

(dochodzą szczegóły wizyty i wypowiedzi szefa MON)

(dochodzą szczegóły wizyty i wypowiedzi szefa MON)

16.5.Bagdad (PAP) - Premier Jarosław Kaczyński spotkał się w środę w Bagdadzie z szefem irackiego rządu Nurim al-Malikim. Z powodu złej pogody, uniemożliwiającej lot śmigłowcem, oraz ostrzału Zielonej Strefy nie doszła do skutku wizyta u polskich żołnierzy w Diwanii.

Premierowi towarzyszyli minister obrony narodowej Aleksander Szczygło i minister gospodarki Piotr Woźniak.

Jak powiedział szef MON, rozmowa z premierem Iraku dotyczyła m.in. perspektyw współpracy gospodarczej związanej z zaopatrzeniem irackiej armii. Według ministra, to jakiego typu sprzęt mógłby być przedmiotem kolejnych zamówień, zależy także od przebywającej właśnie w Polsce delegacji irackich wojskowych, którzy zwiedzają zakłady zbrojeniowe i jednostki wojskowe. Szczygło zaznaczył, że szanse polskich ofert zwiększa ich atrakcyjna cena.

Dodał, że warunkiem zdobywania zamówień jest obecność przedstawicieli przemysłu zbrojeniowego w Iraku. Zdaniem ministra, polskim firmom, w tym Bumarowi, brakowało dotychczas przekonania, że warto podjąć takie ryzyko. "Nie można robić interesów wyłącznie zza biurka w Warszawie; w świecie arabskim ważny jest bezpośredni kontakt" - powiedział Szczygło.

O planowanym otwarciu przedstawicielstwa polskich firm zbrojeniowych w Iraku mówił na początku maja ambasador Edward Pietrzyk. Dotychczas Polska sprzedała Irakowi kilkaset wozów opancerzonych Dzik, w przygotowaniu są kolejne wersje tego pojazdu. Strona polska liczy także na kontrakty dotyczące broni strzeleckiej i indywidualnego wyposażenia żołnierzy, w tym w urządzenia noktowizyjne.

Tymczasem w środę amerykańska gazeta wojskowa "Stars and Stripes" podała, że rozpoczęło się przezbrajanie irackiej armii i sił bezpieczeństwa z - powszechnie posiadanych także w irackich gospodarstwach domowych - karabinków AK-47 kalibru 7,62 mm na amerykańskie M-16 i M-4 o standardowym w NATO kalibrze 5,56 mm. Do końca maja nowe karabiny ma otrzymać 1600 irackich żołnierzy.

W środę nie doszło do planowanej wizyty w obozie Echo, gdzie mieści się dowództwo Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. Po wylądowaniu w Bagdadzie okazało się, że burzowa pogoda uniemożliwia przelot śmigłowcem do Zielonej Strefy, gdzie mieszczą się siedziby irackich władz. Zamiast lecieć amerykańskim śmigłowcem na spotkanie z szefem irackiego rządu, premier udał się tam w konwoju, ochranianym przez amerykańskie wozy Humvee.

"W trakcie wizyty premiera doszło do ostrzału okolic lądowiska śmigłowców w Zielonej Strefie, w pobliżu ambasady amerykańskiej. Przejazd z Zielonej Strefy z powrotem na lotnisko zajął ponad godzinę. W tej sytuacji pozostało za mało czasu na przelot do Diwanii, pobyt tam i powrót do Bagdadu" - wyjaśnił Szczygło.

Pytany o możliwą datę i warunki wycofania polskich żołnierzy z Iraku Szczygło odpowiedział, że zależą one od rozwoju sytuacji w Iraku, postępów w szkoleniu sił irackich, porozumień z sojusznikami i uzgodnień natury prawnej. W Iraku stacjonuje obecnie ok. 900 żołnierzy ósmej zmiany polskiego kontyngentu wojskowego.

Jakub Borowski (PAP)

brw/ dmi/ mc/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)