Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier o burdach pseudokibiców przy kopalni Wujek: zbydlęcenie

0
Podziel się

Zbydlęcenie niektórych ludzi doprowadza do tego typu zjawisk, to przekracza
granice moich umiejętności komentowania rzeczywistości - tak premier Donald Tusk odniósł się do
burd pseudokibiców przed obchodami 32. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek.

bEraIfpN

Zbydlęcenie niektórych ludzi doprowadza do tego typu zjawisk, to przekracza granice moich umiejętności komentowania rzeczywistości - tak premier Donald Tusk odniósł się do burd pseudokibiców przed obchodami 32. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek.

"To jest dla mnie rzecz zupełnie niebywała (...) zachowanie ludzi, którzy w tak świętym miejscu i w takiej chwili zaczynają się bić, robić jakieś zamieszanie to przekracza granice moich umiejętności komentowania rzeczywistości" - powiedział premier na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Według Tuska to "zbydlęcenie niektórych ludzi doprowadza aż do tego typu zjawisk". "Nie mam szczególnej satysfakcji z tego tytułu, że ostrzegałem przed tą subkulturą kibolską, bo rzeczywiście są wśród tych grup ludzie zdolni do wszystkiego. I w wymiarze praktycznym: czyli do zabójstw i innych ciężkich przestępstw, ale - jak się okazuje - także w sferze symbolicznej, tej niby tak ważnej dla tych grup" - zauważył szef rządu.

bEraIfpP

Premier podkreślił, że nie wini organizatorów katowickich obchodów. "Kto mógłby się spodziewać, że w takim miejscu i w takiej chwili ludzie są zdolni do tak idiotycznych i niestosownych zachowań" - zaznaczył.

Pytany, czy kibice powinni być zapraszani na tego rodzaju uroczystości Tusk powiedział, że "to nie jest problem kogo się zaprasza, bo każdy Polak ma prawo i powinien pamiętać o ofiarach". "I jeśli ma potrzebę złożenia kwiatów i uczczenia pamięci, to nikomu nie powinno się tego zabraniać" - podkreślił.

W poniedziałek policja zatrzymała w Katowicach ponad 30 chuliganów identyfikujących się z klubami Ruch Chorzów i GKS Katowice krótko przed rozpoczęciem uroczystości upamiętniających 32. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek. Pseudokibice dążyli do konfrontacji, jednak udało się temu zapobiec. Według katowickiej policji, w zdarzeniu w pobliżu Krzyża-Pomnika przed kopalnią Wujek uczestniczyło ponad 200 osób - z obu stron.

"Pseudokibice z Chorzowa dążyli do siłowej konfrontacji z osobami, które kibicują GKS-owi. Gdy rzucili się na nich, doszło do szarpaniny. Spodziewaliśmy się ekscesów i miejsce zabezpieczało wielu policjantów w cywilu; używając pałek służbowych i gazu, nie dopuściliśmy do eskalacji zdarzeń" - powiedział Pytel.

bEraIfpV

Poniedziałkowe uroczystości upamiętniające 32. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek przed Krzyżem-Pomnikiem przebiegły bez większych zakłóceń. Grupa kibiców GKS-u Katowice w ich trakcie wznosiła okrzyki "Cześć i chwała bohaterom", a podczas hymnu państwowego odpaliła race. Podobnie było przed rokiem. (PAP)

wni/ par/ jbr/

bEraIfqq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)