Notowania

powódź 2010
06.06.2010 07:01

Premier o powodzi: To klęska żywiołowa

Wybory prezydenckie będą jednak w terminie - powiedział Donald Tusk w Sandomierzu, gdzie trwa walka o umocnienie wałów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Polak)

Aktualizacja: godz. 9.10

Choć w niektórych rejonach kraju woda przybiera szybciej niż się spodziewano, nie zostanie na razie ogłoszony stan klęski żywiołowej - oświadczył premier Donald Tusk.

_ - Dzisiaj ja bym takiej decyzji nie rekomendował Radzie Ministrów, tym bardziej, że stan klęski żywiołowej jest potrzebny po to, żeby de facto zabrać władzę samorządom i żeby przejęła ją administracja rządowa np. dlatego, że są problemy ewakuacyjne _ - powiedział Tusk.

_ - Chociaż mamy klęskę żywiołową, nie ma potrzeby wprowadzania takich parawojskowych rządów w tej chwili _ - zaznaczył. Szef rządu zwrócił też uwagę, że ogłoszenie takiego stanu wiązałoby się z koniecznością przełożenia wyborów prezydenckich.

W związku z tym szef rządu zapewnił, że póki co nie jest zagrożony termin wyborów prezydenckich. _ - Jedynym powodem, dla którego wybory byłyby zagrożone, to informacja ze strony Państwowej Komisji Wyborczej, że są nie do przeprowadzenia w związku z obszarami zalanymi wodą. Będę polegał oczywiście na informacjach lokalnych od naszej administracji, ale oczywiście komisja będzie musiała mi dać też sygnał, czy to jest możliwe _ - podkreślał premier.

Jak zauważył Tusk, gotowość do ewakuacji jest obecnie znacznie większa niż to miało miejsce przy pierwszej fali powodziowej. _ - Ludzie na tych terenach w dużo większym stopniu rozumieją stan zagrożenia. Także wszystkie służby szybciej działają, chociaż mamy do czynienia ze zmęczeniem materiału ludzkiego _ - powiedział.

Premier przyznał jednak, że obecna sytuacja jest bardzo trudna. _ - Mamy poważne problemy. Woda przybiera szybciej niż się spodziewaliśmy _ - mówił Tusk.

Dotyczy to zwłaszcza okolic Sandomierza. Woda podeszła tam do samej krawędzi opaski wałowej, która miała ochronić prawobrzeżny Sandomierz, Tarnobrzeg od strony Sandomierza oraz miejscową hutę szkła.

W sobotę wieczorem woda z Wisły przerwała opaskę na wale w Sandomierzu w dzielnicy Koćmierzów - poinformowała rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Agata Wojda.

Wcześniej sztab powodziowy z powodu wysokiego stanu wody w Wiśle podjął decyzję, aby strażacy i żołnierze zakończyli umacnianie obwałowania.

Poziom wody w rzece wynosił ponad osiem metrów - prawie dwa metry ponad stan alarmowy.

Prawobrzeżna część miasta jest ponownie zalewana od strony Koćmierzowa - tak jak przed dwoma tygodniami. Woda była jednak na większości ulic już od dwóch dni. Zostały one zalane wodą z Trześniówki, dopływu Wisły.

Na razie woda nie zagraża bezpośrednio hucie szkła i pobliskiemu osiedlu Baczyńskiego: są one chronione przez dodatkowe obwałowanie.

Osoby, które chcą się ewakuować, mogą kontaktować się ze sztabem powodziowym. Do dyspozycji mieszkańców jest autobus, którym chętni zostaną przewiezieni do miejsc noclegowych, przygotowanych w sandomierskich szkołach.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Premier obiecuje powodzianom specjalny program pomocy ]( http://news.money.pl/artykul/premier;obecuje;powodzianom;specjalny;program;pomocy,50,0,629042.html )
* [ Za kilka dni poznamy specustawę powodziową ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/za;kilka;dni;poznamy;specustawe;powodziowa,18,0,629010.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: powódź 2010, powódź, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz