Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pakistan
13.02.2012 08:04

Premier Pakistanu oskarżony o obrazę sądu

Sąd Najwyższy w Pakistanie oficjalnie oskarżył premiera tego kraju Yousufa Razę Gilaniego o obrazę wymiaru sprawiedliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Podczas krótkiego przesłuchania polityk nie przyznał się do winy. * *Yousuf Raza Gilani *oskarżony jest o * * *nie stosowanie się do zaleceń sądu i obrazę wymiaru sprawiedliwości.

Postępowanie w tej sprawie rozpocznie się 16 lutego po złożeniu dowodów przez oskarżenie. Prawnik Gilaniego powiedział, że do 22 lutego jego klient ustosunkuje się do stawianych mu zarzutów. Na 28 lutego planowany jest początek przesłuchań.

Na półgodzinnym wstępnym przesłuchaniu obecni byli członkowie rządu Gilaniego oraz przywódcy partii koalicyjnych.

Gilani był zmuszony stawić się w Sądzie Najwyższym w związku z oskarżeniami, że nie stosuje się do zaleceń sądu. Premier od dwóch lat odmawia wszczęcia postępowania korupcyjnego przeciw prezydentowi Asifowi Alemu Zardariemu, w tym wystąpienia do szwajcarskich władz o pomoc prawną.

Szefa państwa nie obejmuje już amnestia za domniemane nadużycia, jednak premier argumentuje, że Zardari, współprzewodniczący rządzącej Pakistańskiej Partii Ludowej, korzysta z immunitetu jako głowa państwa.

Sąd Najwyższy anulował w 2009 roku dekret o amnestii z 2007 roku, uwalniającej Zardariego od zarzutu sprzeniewierzenia w latach 90. funduszy publicznych i przekazania ich na konta w Szwajcarii.

Gilani po raz pierwszy stawił się przed Sądem Najwyższym już 19 stycznia. Grozi mu co najmniej sześć miesięcy więzienia i dymisja. Jak zauważa Reuters, sprawa szefa rządu najprawdopodobniej będzie się ciągnąć miesiącami, zaostrzając konflikt między władzą wykonawczą i sądowniczą oraz paraliżując pracę rządu.

Gabinet Gilaniego to najdłużej działająca cywilna administracja w Pakistanie. Jest on jednak bardzo niepopularny, krytykowany za korupcję i nieudolność.

O sytuacji w Pakistanie czytaj w Money.pl
Premier przed sądem. Grozi mu dymisja i... Yousuf Razy Gilani ponownie będzie musiał się tłumaczyć z obrazy sądu.
Premier obraził sąd. Bo darował prezydentowi Yousuf Raza Gilani odwołał się od decyzji nakazującej mu stawienie się przed Sądem Najwyższym, który ma oskarżyć go o obrazę sądu za odmowę wszczęcia postępowania korupcyjnego przeciwko prezydentowi.
Amerykanie bombardują w pobliżu miasta Dziesięciu ludzi, przypuszczalnie bojowników talibskich, zginęło w Północnym Waziristanie. Ostrzelał ich amerykański samolot bezzałogowego.
Tagi: pakistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz