Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Szwecji rozpoczął wizytę w Polsce

0
Podziel się:

Od ceremonii powitania w KPRM rozpoczęła się w poniedziałek wizyta w Polsce
premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta. Główne tematy jego rozmów z premierem Donaldem Tuskiem, to
priorytety polskiej prezydencji, w tym wieloletni budżet UE.

Od ceremonii powitania w KPRM rozpoczęła się w poniedziałek wizyta w Polsce premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta. Główne tematy jego rozmów z premierem Donaldem Tuskiem, to priorytety polskiej prezydencji, w tym wieloletni budżet UE.

Pod koniec czerwca KE ma opublikować komunikat, przedstawiający ogólne zarysy kolejnego wieloletniego budżetu Unii. Polska w czasie swojego przewodnictwa w Radzie UE będzie moderowała negocjacje. W czasie naszej prezydencji prace jednak się nie zakończą. Przejmie je kolejny kraj obejmujący przewodnictwo w UE - Dania. Jednym z punktów spornych jest wielkość unijnego budżetu - zwłaszcza w kontekście problemów finansowych części krajów UE.

Za zmniejszaniem unijnego budżetu opowiadają się płatnicy netto (więcej wpłacający do budżetu niż z niego otrzymujący). Są to np.: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, czy Szwecja. Kraje te oczekują, że w wieloletnich ramach finansowych wysokość budżetów rocznych będzie wynosić mniej niż 1 procent Dochodu Narodowego Brutto (DNB) wszystkich krajów Unii.

Po drugiej stronie barykady są państwa opowiadające się za zwiększaniem budżetu - tzw. beneficjenci netto (więcej dostający ze wspólnej kasy, niż do niej wpłacający). Wśród nich są kraje takie jak: Polska, Węgry, Rumunia, Bułgaria oraz Hiszpania i Portugalia. Chciałyby one, żeby budżety roczne wynosiły powyżej 1 proc. DNB Unii, czyli tak jak jest obecnie.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, rozmowy premierów mają też dotyczyć Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, którą stosuje się do najbliższych sąsiadów UE, z którymi graniczy ona bezpośrednio na lądzie lub od których oddziela ją morze, czyli: Algierii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Egiptu, Gruzji, Izraela, Jordanii, Libanu, Libii, Mołdawii, Maroka, Autonomii Palestyńskiej, Syrii, Tunezji oraz Ukrainy. Stosunki UE-Rosja są objęte odrębnym strategicznym partnerstwem.

W trakcie rozmów w wąskim gronie oraz roboczego śniadania obaj premierzy mają zająć się także bieżącymi kwestiami związanymi ze strefą Schengen, polityką energetyczną oraz Strategią dla Morza Bałtyckiego. Na godz. 14.25 zaplanowano oświadczenie dla prasy.

Spotkanie Tuska z premierem Szwecji wpisuje się w trwające od wielu tygodni przygotowania do polskiego przewodnictwa w Radzie UE i budowanie poparcia dla priorytetów polskiej prezydencji. CIR przypomina, że w ostatnich miesiącach premier Donald Tusk spotkał się już m.in. z szefami rządów: Holandii, Bułgarii, Cypru, Danii, Wielkiej Brytanii oraz z szefami najważniejszych unijnych instytucji.

Fredrik Reinfeldt jest premierem Szwecji od października 2006 roku; od 2010 roku kieruje rządem mniejszościowym. (PAP)

mrr/ laz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)