Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier wręczył nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe

0
Podziel się:

W Centrum Naukowym Kopernik w Warszawie 46 naukowców i 5 zespołów naukowych
odebrało w poniedziałek Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitną działalność naukową,
naukowo-techniczną, artystyczną oraz za najlepsze rozprawy doktorskie i habilitacyjne.

W Centrum Naukowym Kopernik w Warszawie 46 naukowców i 5 zespołów naukowych odebrało w poniedziałek Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitną działalność naukową, naukowo-techniczną, artystyczną oraz za najlepsze rozprawy doktorskie i habilitacyjne.

Donald Tusk powiedział podczas uroczystości wręczania nagród, że w polskiej nauce nie brakuje ludzi wybitnych, krytycznych i z wyobraźnią. Są też - jego zdaniem - utalentowani młodzi badacze, którzy zdobywają laury podczas międzynarodowych zawodów i przekonują nas, że Polacy nie mają powodów do pesymizmu.

"Tych talentów nie możemy zmarnować - powiedział premier. - Ludzie uzdolnieni są niezbędni do tego, by polska gospodarka stała się bardziej innowacyjna i konkurencyjna". Dodał, że 20 proc. grantów naukowych będzie przeznaczanych na wsparcie ludzi młodych i najzdolniejszych. W tym roku otrzymają oni 900 mln zł, a do 2025 r. ta kwota wzrośnie do 3 mld zł rocznie.

Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego powiedziała, że w ośrodkach badawczych i akademickich wprowadzane są zmiany, które mają sprawić, że polska nauka będzie się rozwijać bardziej dynamicznie. Budowane są też nowe obiekty naukowe.

"Dzięki temu będziemy mogli szybciej wkroczyć w kolejną fazę rozwoju gospodarczego, w większym stopniu związaną z innowacyjnością" - podkreśliła. Dodała, że wraz ze wzrostem środków na badanie będą też wzrastać płace nauczycieli akademickich, jeśli tylko nie zagrozi to budżetowi.

Za wybitny dorobek naukowy nagrodzono prof. Kaję Danczowską, wybitną skrzypaczkę i pedagoga z Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Macieja Gliwicza, ekologa z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Irenę Hausmanową-Petrusewicz z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN, prof. Jerzego Lukierskiego - fizyka z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Zbigniewa Sudolskiego - historyka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe otrzymali: prof. dr hab. Karol Grela, chemik Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk, prof. Lechosław Latos-Grażyński, chemik z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr hab. Tadeusz Szubka, filozof z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Laury za wybitne osiągnięcia naukowo-techniczne otrzymało 5 zespołów naukowych. Do nagrodzonych w tej kategorii należą: zespół pod kierunkiem prof. Stanisława Adamczaka z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach i dra hab. Dariusza Janeckiego z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach (I miejsce), zespół prof. Eugeniusza Rusińskiego z Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej oraz zespół prof. Adam Mazurkiewicza z Instytutu Technologii Eksploatacji Państwowego Instytutu Badawczego (II miejsce), zespół inż. Adam Andrzejuka z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów oraz zespół prof. Jan Palarskiego z Instytutu Eksploatacji Złóż Politechniki Śląskiej (III miejsce).

Przyznano również 9 nagród za rozprawy habilitacyjne i 28 za rozprawy doktorskie.

Przemawiający w imieniu wszystkich laureatów prof. Sudolski wyraził przekonanie, że polska nauka odgrywa coraz większą rolą w życiu społecznym i gospodarczym, a wyróżnieni naukowcy nie spoczną na laurach.

Nagrody premiera ustanowiono w 1994 r. z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk. (PAP)

zbw/ tot/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)