Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier: zmiany w konstytucji - nie w kontekście Andrzeja Leppera

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że
proponowany przez PO projekt zmian w konstytucji dotyczący
wprowadzenia zakazu zasiadania w parlamencie osób skazanych
prawomocnym wyrokiem nie był tworzony "na Andrzeja Leppera".

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że proponowany przez PO projekt zmian w konstytucji dotyczący wprowadzenia zakazu zasiadania w parlamencie osób skazanych prawomocnym wyrokiem nie był tworzony "na Andrzeja Leppera".

Szef Samoobrony ogłosił we wtorek w Rzeszowie, że będzie kandydował w czerwcowych wyborach uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu.

W kontekście startu Leppera w tych wyborach premier był pytany na wtorkowej konferencji prasowej o projekt zmian w konstytucji.

Platforma Obywatelska złożyła taki projekt w Sejmie w lutym. Wprowadza on zakaz zasiadania w parlamencie dla osób prawomocnie skazanych za przestępstwa umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Tusk powiedział, że trwają prace parlamentarne nad projektem i źle by się stało, gdyby zmieniły się one w "wyścig", która ma uniemożliwić kandydowanie komuś obciążonemu wyrokiem.

"W przypadku Platformy Obywatelskiej to nie była ustawa na Andrzeja Leppera. To jest projekt, który ma na trwałe zablokować przestępcom pospolitym zajmowanie tak ważnych funkcji publicznych jak mandat poselski i senatorski, (...) w związku z tym, że u nas sądy z - dla mnie niezrozumiałego powodu - tak rzadko korzystają z możliwości ograniczenia czy pozbawienia praw publicznych przestępców" - powiedział premier.

Jak zaznaczył, nikt nie projektował zakazu zasiadania w parlamencie dla osób prawomocnie skazanych "w kontekście niespodziewanych zresztą wyborów uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu".

Tusk podkreślił, że za "bardzo niestosowne" uznaje "używanie tego typu argumentów jak zmiana konstytucji czy ustawy po to, żeby komuś uniemożliwić kandydowanie".

"Może nawet lepiej by było, że to prawo zostało przyjęte przez parlament i pana prezydenta po tych wyborach uzupełniających" - dodał.

W swym projekcie Platforma proponuje wprowadzenie do art. 99. konstytucji zapisu stanowiącego, że posłem lub senatorem nie może być osoba karana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, ani osoba wobec której wydano prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne w sprawie popełnienia analogicznego przestępstwa.

Gdyby obecnie obowiązywał zakaz kandydowania i zasiadania w parlamencie dla osób prawomocnie skazanych, Lepper nie mógłby ubiegać się o mandat senatorski.

W maju 2006 r. szef Samoobrony - wówczas wicepremier i minister rolnictwa - został skazany prawomocnie przez Sąd Apelacyjny w Warszawie za pomówienie w 2001 r. pięciu polityków PO i SLD. (PAP)

laz/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)