Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premiera filmu dokumentalnego "Perecowicze" w Łodzi

0
Podziel się:

Premiera dokumentalnego filmu "Perecowicze" Sławomira Grunberga opowiadającego
o uczniach żydowskiej szkoły im. I. L. Pereca zamkniętej po wydarzeniach Marca'68, odbędzie się 29
sierpnia w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Premiera dokumentalnego filmu "Perecowicze" Sławomira Grunberga opowiadającego o uczniach żydowskiej szkoły im. I. L. Pereca zamkniętej po wydarzeniach Marca'68, odbędzie się 29 sierpnia w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Obraz zostanie wyświetlony w ramach obchodów 65. rocznicy likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Ghetto. Cztery dni później film zostanie pokazany w Warszawie.

Reżyserem filmu jest Sławomir Grunberg, muzykę skomponował Joel Dancyger, a jego pomysłodawczynią jest aktorka i piosenkarka Gołda Tencer.

Film przedstawia historię uczniów żydowskiej szkoły im. I.L. Pereca, która istniała w Łodzi do 1969 roku. Po jej zamknięciu większość z jej wychowanków, w wyniku wydarzeń marcowych, zmuszona była opuścić Polskę. Dla wielu z nich szkoła była jedynym domem, rodziną, której nigdy nie mieli.

Film ukazuje, jak żyło się w dniach poprzedzających wydarzenia Marca'68 i jest opowieścią o niezwykłej wspólnocie, którą zbudowali uczniowie tej żydowskiej szkoły w powojennej Łodzi. Jej absolwenci regularnie spotykają się, aby dzielić się wspomnieniami.

"Więź, która zrodziła się między nami wtedy, ponad czterdzieści lat temu, nigdy nie została zerwana. Chociaż rozproszyliśmy się po całym świecie, do tej pory utrzymujemy ze sobą kontakt, a odległość, która nas dzieli nie jest w stanie wpłynąć na przyjaźń, która nawiązała się w trudnych okolicznościach" - uważa założycielka Fundacji Shalom i producentka filmu Gołda Tencer.

Niezwykła bliskość Perecowiczów zaowocowała odsłonięciem przy ul. Więckowskiego 13 w Łodzi, gdzie mieściła się szkoła, pamiątkowej tablicy z napisem - "Adres ten jest miejscem na mapie pamięci rozrzuconych po świecie byłych uczniów tej szkoły".

"Niestety młodzi mieszkańcy Łodzi nie wiedzą, czym była ta szkoła, dlatego uznałem, że film należy pokazać przede wszystkim tam, żeby pamiętać i żeby przypomnieć. Jest to kawałek historii tej jednej z czterech kultur Łodzi" - mówi reżyser Sławomir Grunberg.

W uroczystej premierze filmu - obok realizatorów i władz Łodzi - udział weźmie także kilkudziesięciu bohaterów obrazu. Pokaz w Łodzi organizują wspólnie Fundacja Shalom i Urząd Miasta Łodzi. 2 września film zostanie także pokazany w Warszawie na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego w ramach VI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej - "Warszawa Singera".

Pion śledczy IPN z Łodzi od dwóch lat prowadzi śledztwo w sprawie publicznego nawoływania przez funkcjonariuszy PRL do nienawiści narodowościowej w celu represji wobec obywateli narodowości żydowskiej w latach 1968-1969 w Łodzi. Chodzi o zbrodnię komunistyczną związaną z antysemicką kampanią władz w okresie marca 1968 r. W jej wyniku wiele osób uznanych za tzw. syjonistów straciło pracę; z Polski wyemigrowało ok. 20 tys. obywateli pochodzenia żydowskiego. (PAP)

szu/ tot/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)