Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premiera filmu "Miłość, Europa, Świat Zygmunta Baumana"

0
Podziel się:

Premierowa projekcja filmu dokumentalnego o socjologu, filozofie prof.
Zygmuncie Baumanie odbyła się w czwartek w Warszawie. Film pt. "Miłość, Europa, Świat Zygmunta
Baumana" powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Premierowa projekcja filmu dokumentalnego o socjologu, filozofie prof. Zygmuncie Baumanie odbyła się w czwartek w Warszawie. Film pt. "Miłość, Europa, Świat Zygmunta Baumana" powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

W prawie godzinnym dokumencie podzielonym na trzy części - Kultura, Europa, Świat - refleksje Zygmunta Baumana na temat kultury, przeplatają się z wątkami osobistymi.

Twórcy filmu stworzyli, złożony z wypowiedzi profesora oraz jego trzech córek, filmowy portret Baumana.

"Córki profesora są niezwykle otwarte i bardzo chętnie mówią o nim. (...) Rekompensują być może w ten sposób to, że profesor sam nie chce mówić o sobie" - opowiadał przed projekcją reżyser filmu Krzysztof Rzączyński.

Filozof, znany ze swojej niechęci do osobistych wyznań i przekonany, że życie prywatne "jest najnudniejszym z tematów, o jakich mógłby i chciałoby mu się mówić" opowiada w filmie o książkach, przeświadczeniach, przeszłości.

W opinii Rzączyńskiego, prof. Bauman mówi o sobie jednak najwięcej poprzez opowiadanie o tym, czym się zajmuje.

"Paradoksalnie, w ten sposób bardzo dużo przekazuje nam o sobie, o tym jakim jest człowiekiem, jak przygląda się rzeczywistości, jak słucha innych ludzi, jak widzi los człowieka we współczesności" - ocenił reżyser.

Zdjęcia do filmu kręcone były w Leeds, gdzie mieszkają Zygmunt Bauman oraz dwie jego młodsze córki - Lidia i Irena, oraz w Warszawie, gdzie profesor w listopadzie 2010 roku odebrał z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego złoty medal Gloria Artis. Część zdjęć powstała też w Tel-Awiwie, miejscu zamieszkania jego najstarszej córki - Anny Sfard.

Wśród najważniejszych prac Baumana (ur. 1925) znajduje się m.in. wydana w 1989 r. "Nowoczesność i Zagłada", za którą Bauman otrzymał Europejską Nagrodę Amalfi, a w 1998 r. prestiżową nagrodę im. Theodora W. Adorno.

Inne książki Baumana to m.in. "Europa - niedokończona przygoda", "Płynna nowoczesność", "Płynne życie", "Razem osobno", "Wspólnota. W poszukiwaniu bezpieczeństwa w niepewnym świecie", "Życie na przemiał", "Płynny lęk".

Zygmunt Bauman urodził się w niepraktykującej rodzinie polsko-żydowskiej. Studiował w Związku Radzieckim, a potem na Uniwersytecie Warszawskim, z którego został usunięty w 1968 r. w trakcie antysemickiej nagonki, związanej z tzw. wydarzeniami marcowymi.

Po wyjeździe z Polski wykładał w Izraelu. W 1971 r. osiadł w Anglii, gdzie związał się z uniwersytetem w Leeds, na którym pracował aż do przejścia na emeryturę. Bauman aktywnie uczestniczy w życiu publicznym. Wydaje książki, pisze eseje. W 2004 r. został rektorem Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach k. Białowieży na Podlasiu. (PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)