Notowania

filmy
27.08.2009 14:51

Premiera filmu "Yodok Stories" Andrzeja Fidyka w Gdańsku

Polska premiera filmu "Yodok Stories" (Historie z Yodok), w reżyserii Andrzeja Fidyka, odbędzie się w piątek w Gdańsku. Dokument ten został nagrodzony na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jerozolimie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polska premiera filmu "Yodok Stories" (Historie z Yodok), w reżyserii Andrzeja Fidyka, odbędzie się w piątek w Gdańsku. Dokument ten został nagrodzony na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jerozolimie.

Jak poinformowało biuro prasowe Festiwalu Solidarity of Arts, w ramach którego zaplanowana jest projekcja, film Fidyka jest wstrząsającą opowieścią o obozach koncentracyjnych w Korei Północnej, w których przetrzymywanych, torturowanych i głodzonych jest ponad 200 tys. osób, w tym kobiety i dzieci.

Dokument powstał na podstawie relacji nielicznych więźniów obozu Yodok, którym udało się zbiec do Korei Południowej.

Ich doświadczenia zostały przedstawione w ciekawej, ale i kontrowersyjnej formie musicalu. Pomimo wiszących nad nimi wyroków śmierci uchodźcy stworzyli przejmujący spektakl, w którym otwarcie opowiadają o swoich doświadczeniach i cierpieniu.

Najnowszy film Fidyka otrzymał w tym roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Jerozolimie główną nagrodę w najbardziej prestiżowej kategorii "In the Spirit of Freedom". "Yodok Stories" były także nominowane do dokumentalnego Oskara na festiwalu IDFA w Amsterdamie w 2008 r.

Film "Yodok Stories" został zrealizowany w koprodukcji norwesko-polskiej, na zlecenie TVP1. Widzowie telewizji zobaczą go na początku 2010 r.

56-letni Andrzej Fidyk jest reżyserem ponad 40 filmów dokumentalnych dla polskiej i brytyjskiej telewizji BBC, takich jak m.in. "Prezydent", "Defilada" i "Sen Staszka w Teheranie".

Premierze filmu "Historie z Yodok" w Gdańsku towarzyszyć będzie wystawa "Prawa człowieka w obiektywie", przedstawiająca 45 fotografii zakwalifikowanych do finału konkursu fotograficznego Amnesty International.

Rozpoczęty 15 sierpnia Festiwal Solidarity of Arts odbywa się w Gdańsku po raz pierwszy. Zastąpił on organizowany dotychczas latem w mieście Festiwal Gwiazd. Impreza potrwa do 20 września. (PAP)

rop/ abe/ mow/

Tagi: filmy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz