Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premiera polskiego filmu "Jestem twój" w Warszawie

0
Podziel się

Thriller psychologiczny "Jestem twój" w reżyserii Mariusza Grzegorzka miał
w poniedziałek premierę w Warszawie. Do kin w całej Polsce trafi 17 września. W obsadzie filmu są
m.in. Małgorzata Buczkowska-Szlenkier, Mariusz Ostrowski, Dorota Kolak i Roma Gąsiorowska.

bEhNRhxN

Thriller psychologiczny "Jestem twój" w reżyserii Mariusza Grzegorzka miał w poniedziałek premierę w Warszawie. Do kin w całej Polsce trafi 17 września. W obsadzie filmu są m.in. Małgorzata Buczkowska-Szlenkier, Mariusz Ostrowski, Dorota Kolak i Roma Gąsiorowska.

"Jestem twój" to adaptacja sztuki kanadyjskiej dramatopisarki Judith Thompson, pt. "I am Yours". Na uroczystą premierę w kinie Muranów przybyli m.in. reżyserka Dorota Kędzierzawska i aktor Janusz Gajos. "Ten film wychodzi naprzeciw ludziom wrażliwym i inteligentnym" - ocenił Grzegorzek.

W rozmowie z PAP reżyser nazwał swój film historią "o głodzie miłości", a także o "teatralizacji, karykaturyzacji uczuć". "O tym, że w pewnym sensie wszyscy jesteśmy samotnymi wyspami i szukamy kogoś, kto mógłby być nasz" - powiedział. "Wszyscy bohaterowie tego filmu są nieszczęśliwi i sfrustrowani, każdy z innego powodu" - zwrócił uwagę.

bEhNRhxP

"Judith Thompson tworzy znakomitą konstrukcję dramaturgiczną, kreuje świetnych, +soczystych+ bohaterów, bardzo ciekawe konflikty" - mówił Grzegorzek o sztuce Kanadyjki. Tytuł "Jestem twój" "ma promienistą strukturę" i jest "nieco podstępny" - zastrzegł reżyser. "Z jednej strony mówimy o obsesyjnym przywiązaniu, próbie zawłaszczenia przez młodego chłopaka pewnej kobiety. Z drugiej: o relacji matka-syn, wreszcie - o relacji matka-dziecko" - wymieniał.

Jedną z bohaterek filmu jest trzydziestoletnia Marta (Buczkowska-Szlenkier). Jej los odmienia się gwałtownie za sprawą romansu. Marta, żona biznesmena Jacka (w tej roli Ireneusz Czop), wydaje się wieść ustabilizowane życie. Do czasu, gdy przypadkowo poznany młody kryminalista, Artur (Ostrowski), zakochuje się w niej bez pamięci.

Marta ulega Arturowi. Wkrótce okazuje się, że jest w ciąży. Nowa sytuacja wyzwala w kobiecie głęboko skrywane i nie do końca uświadomione uczucia, powodując emocjonalny kryzys.

Marta przekonuje swojego męża, że to z nim zaszła w ciążę. Jednocześnie drugi mężczyzna, Artur, twierdzi, że jest pewien, iż to on jest ojcem dziecka. W napiętą już sytuację angażuje się matka kryminalisty, Irena (gra ją Dorota Kolak), popychająca syna ku temu, by wbrew wszystkiemu walczył o Martę. Dodatkowy dysonans w życiu Marty wprowadza zachowanie jej siostry Alicji (Roma Gąsiorowska).

bEhNRhxV

"Artur, który w porównaniu z Martą pochodzi ze społecznych nizin, wydaje się człowiekiem brutalnym, agresywnym. To chłopak wychowany na grach komputerowych i komiksach, na fantasy, z których czerpie wzorce, pragnąc być +rycerzem+. Gdy spotyka Martę, pragnie zrobić dla niej wszystko to, co najlepsze - oczywiście na swój własny sposób; wierzy, że Marta to miłość jego życia" - opowiadał w rozmowie z PAP Mariusz Ostrowski.

Aktor podkreślił, że jego bohater przechodzi w trakcie filmu metamorfozę. "Okazuje się człowiekiem bardzo wrażliwym. Myślę, że jest przykładem na to, iż nie należy sądzić ludzi po pozorach. +Wewnętrzna skóra+ tego chłopaka jest całkiem inna niż zewnętrzna" - mówił Ostrowski.

Film "Jestem twój" uhonorowano ważnymi nagrodami i nominacjami. Dorota Kolak, za kreację matki Artura, otrzymała w 2009 r. nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej na festiwalu w Gdyni. Małgorzata Buczkowska-Szlenkier i Roma Gąsiorowska zdobyły nominacje do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (2009), przyznawanej młodym polskim aktorom, którzy wyróżniają się wybitną indywidualnością.

Mariusz Grzegorzek dostał za ten film na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni (2010) Nagrodę Dziennikarzy.(PAP)

bEhNRhxW

jp/ abe/ bk/

bEhNRhyq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)