Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premierzy Polski i Singapuru: mogą nas łączyć praktyczne przedsięwzięcia

0
Podziel się:

Polskę i Singapur mogą łączyć praktyczne przedsięwzięcia, m.in. nowoczesne
technologie i eksport żywności - uważają premierzy Donald Tusk i Lee Hsien Loong. Jak przekonywali,
relacje polsko-singapurskie są bardzo dobre i dynamiczne.

Polskę i Singapur mogą łączyć praktyczne przedsięwzięcia, m.in. nowoczesne technologie i eksport żywności - uważają premierzy Donald Tusk i Lee Hsien Loong. Jak przekonywali, relacje polsko-singapurskie są bardzo dobre i dynamiczne.

Szef rządu Singapuru od spotkania z Donaldem Tuskiem rozpoczął w czwartek oficjalną część wizyty w Polsce. Głównymi tematami rozmów była współpraca w zakresie nowoczesnych technologii oraz eksportu żywności.

"Nasze relacje między Polską a Singapurem, ale także nasze osobiste relacje, można nazwać bardzo serdecznymi i na pewno ponadstandardowymi. Cieszę się, że mieliśmy okazję rozmawiać o praktycznych przedsięwzięciach, które mogą łączyć Polskę i Singapur" - podkreślił Tusk na wspólnej konferencji prasowej.

W ocenie szefa polskiego rządu relacje dwustronne są coraz bardziej dynamiczne, o czym świadczy podpisane w czwartek porozumienie o współpracy naukowej pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a singapurską Agencją ds. Nauki, Technologii i Badań (A*STAR).

"Singapur jest jednym z najbardziej pożądanych partnerów, jeśli chodzi o innowacje i nowoczesne technologie, myśl naukową, szczególnie tę o praktycznym znaczeniu i przydatną do zastosowania w biznesie. Jestem bardzo zadowolony, że Polska jest szczególnie cenionym partnerem przez Singapur też w tej dziedzinie" - zaznaczył premier.

Jak zauważył, premier Loong udaje się w czwartek po południu do Gdańska, gdzie zwiedzi m.in. tamtejszy port. "Bardzo dużo współpracujemy z inwestorami, sami inwestujemy, by Gdańsk stał się logistycznym i portowym centrum, szczególnie jeśli chodzi o kontenery. Kluczowe są tutaj relacje z państwami azjatyckimi" - wskazał polski premier.

Ponadto premierzy rozmawiali także o zwiększeniu wymiany handlowej między obydwoma krajami, w tym eksportu polskiej żywności. "Cieszę się, że Polska, stając się jednym z największych eksporterów żywności w Europie, budzi zainteresowanie coraz odleglejszych rynków" - mówił Tusk.

Jak dodał, polsko-singapurska współpraca może dotyczyć wielu dziedzin, w tym wspólnego opodatkowania. "Nasze wizyty przynoszą praktyczne efekty" - zaznaczył.

Premier Singapuru mówił z kolei, że w Polsce w ostatnich kilkudziesięciu latach zaszły niezwykłe zmiany, o czym świadczy zarówno historia Solidarności jak i polska gospodarka, która jest jedną z najbardziej dynamicznych w Europie i na świecie.

"Wiele słyszeliśmy o Polsce i muszę powiedzieć, że te zmiany, które mają tutaj miejsce od dwudziestu kilku lat, są naprawdę niezwykłe. Cała historia Solidarności i Stoczni Gdańskiej, a także proces, w którym Polska była w stanie przekształcić się z gospodarki komunistycznej w jedną z najbardziej dynamicznych gospodarek nie tylko w Europie, ale i na świecie, sprawia, że jesteśmy pod wielkim wrażeniem" - powiedział premier Singapuru.

"Chcielibyśmy przy okazji pogratulować 25-lecia wolności w Polsce" - oświadczył Lee Hsien Loong.

W jego ocenie polsko-singapurskie relacje rozwijają się obecnie bardzo dynamicznie, o czym może świadczyć zakończone w środę w Warszawie forum biznesowe.

"Wydaje mi się, że będziemy w stanie doprowadzić do tego, aby obie strony lepiej zdawały sobie sprawę z okazji także gospodarczych, tak abyśmy mogli z tych okoliczności dobrze skorzystać" - powiedział szef rządu Singapuru.

Lee Hsien Loong wyraził także zadowolenie ze wspierania przez Polskę starań Singapuru o ratyfikację umowy o wolnym handlu z Unią Europejską. "To na pewno otworzy nowe drogi do prowadzenia działań gospodarczych, ale jednocześnie będzie to miało bezpośrednie korzyści dla Polski, jeżeli chodzi chociażby o taryfy celne na produkty eksportowane, m.in. na polskie mięso" - powiedział premier Singapuru.

W czwartek po południu gość z Singapuru rozmawiać będzie w Belwederze z Bronisławem Komorowskim.

To pierwsza od 12 lat wizyta premiera Singapuru w Polsce. W środę wieczorem odbyło się forum biznesowe Polska-Singapur. Premier Singapuru zachęcał na nim polski biznes do lokowania inwestycji w jego kraju, a także do "ekspansji" Azji.

Singapur jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), do którego należą też: Filipiny, Indonezja, Malezja, Tajlandia, Brunei, Wietnam, Laos, Mjanma (Birma) i Kambodża. W 2012 r. Polska sprzedała na tamtejszy rynek towary o wartości 488 mln dol. (15 proc. mniej niż w 2011 r.), natomiast z Singapuru sprowadziliśmy artykuły za 810 mln dol. (95-proc. wzrost w stosunku do 2011 r.). (PAP)

agy/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)