Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezes ARP o planie sprzedaży aktywów stoczni Szczecin

0
Podziel się

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski zdecyduje we wtorek,
czy zatwierdzić zmieniony plan sprzedaży tych części majątku stoczni Szczecin, które nie znalazły
nabywców w ubiegłym roku. Plan przygotował zarządca kompensacji.

bEhapnRx

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski zdecyduje we wtorek, czy zatwierdzić zmieniony plan sprzedaży tych części majątku stoczni Szczecin, które nie znalazły nabywców w ubiegłym roku. Plan przygotował zarządca kompensacji.

"Analizujemy przedstawiony przez zarządcę kompensacji plan sprzedaży aktywów stoczni Szczecin" - podkreślił w rozmowie z PAP prezes ARP, który nadzoruje ten proces.

Prezes Agencji musi zatwierdzić proponowany przez zarządcę kompensacji plan sprzedaży aktywów stoczni w Szczecinie, by w prasie mogły ukazać się ogłoszenia w sprawie kolejnych przetargów. Na przeprowadzenie kolejnych licytacji aktywów stoczni Gdynia i Szczecin, które nie znalazły w ubiegłym roku nabywców, zgodziła się bowiem pod koniec kwietnia br. Komisja Europejska.

bEhapnRz

Zarządca kompensacji Roman Nojszewski (odpowiedzialny za sprzedaż części majątku stoczni Gdynia i Szczecin) poinformował PAP, że w poniedziałek plan dotyczący sprzedaży aktywów szczecińskiego zakładu pozytywnie zaopiniowała rada wierzycieli. Zapowiedział, że w najbliższym czasie zwróci się do prezesa ARP o zatwierdzenie planu sprzedaży części majątku stoczni Gdynia, które nie znalazły nabywców w ub.r.

Od momentu ogłoszenia przetargów w prasie musi minąć co najmniej 8 tygodni, by można było je przeprowadzić. Inwestor musi mieć czas na zapoznanie się z wystawianymi na aukcji aktywami. Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz mówił w czwartek PAP, że przetargi na części majątku stoczni Gdynia i Szczecin powinny odbyć się w połowie lipca. Natomiast wcześniej, w pierwszej dekadzie lipca, będą przyjmowane wadia od zainteresowanych inwestorów.

W przypadku stoczni Szczecin zainteresowani będą mogli nabyć m.in. dwie pochylnie. Jeśli chodzi o stocznię Gdynia, będą to m.in. duży dok o wartości ok. 100 mln zł oraz ośrodek wypoczynkowy.

Kontynuowanie sprzedaży stoczniowych aktywów ma się odbywać zgodnie z tzw. specustawą stoczniową oraz wymogami Komisji Europejskiej. Chodzi o sprzedaż części majątku stoczni w otwartych, nieograniczonych przetargach, gdzie o wyłonieniu zwycięzcy decydowałaby najwyższa cena.

bEhapnRF

"Od ostatnich stoczniowych przetargów upłynęło 5 miesięcy. Mamy nadzieję, że poprawiająca się sytuacja gospodarcza na świecie wpłynie na zwiększenie zainteresowania na postoczniowe składniki majątkowe wśród inwestorów. Zapowiedział, że o uruchomieniu tego procesu zostaną poinformowani m.in. PAIiIZ, resort gospodarki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz placówki dyplomatyczne" - mówił w czwartek Leszkiewicz. Dodał, że będą one mogły pomóc w poszukiwaniu inwestorów.

W wyniku przeprowadzonych w ubiegłym roku przetargów i aukcji nabywców znalazło 25 z 37 pakietów majątku stoczni Gdynia. W przypadku szczecińskiego zakładu było to 9 spośród 19 pakietów.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej.

W maju 2009 r. katarski Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights wylicytował główne części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. Inwestor, choć wpłacił wadium w wysokości 8 mln euro, nie zapłacił jednak całości pieniędzy. Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale ostatecznie wycofała się z inwestycji. (PAP)

bEhapnRG

dol/ drag/ mow/

bEhapnSa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)