Notowania

polska
26.11.2009 20:17

Prezydenci Polski i Łotwy za współpracą na rzecz przyszłości UE

Prezydenci Polski i Łotwy Lech Kaczyński i Valdis Zatlers opowiedzieli się w czwartek za współpracą obu krajów na rzecz kształtowania przyszłości Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prezydenci Polski i Łotwy Lech Kaczyński i Valdis Zatlers opowiedzieli się w czwartek za współpracą obu krajów na rzecz kształtowania przyszłości Unii Europejskiej. *

L. Kaczyński podkreślił, że Unia powinna opierać się na "ścisłym związku państw, które zachowują wpływ na całość polityki unijnej"; Zatlers ocenił, że Polska i Łotwa powinny stać się "siłą napędową dla lepszej UE".

Łotewski prezydent w czwartek rozpoczął trzydniową, roboczą wizytę w Polsce. W piątek odbierze tytuł doktora honoris causa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Podczas oświadczeń dla prasy prezydenci podkreślali dobre relacje, jakie łączą Polskę i Łotwę.

L. Kaczyński ocenił, że spotkania z prezydentem Zatlersem, a było ich wiele, "są dowodem ścisłych związków między naszymi krajami". Z łotewskim prezydentem rozmawiał m.in. na temat Traktatu Lizbońskiego i ostatnich decyzji personalnych w Unii.

Polski prezydent zaznaczył, że ścisłe związki między Łotwą a Polską są naturalne także z powodu przynależności obu krajów do NATO i bliskości geograficznej. "Chcemy pogłębiać relacje z Łotwą, również z Litwą i Estonią, takie półformalne spotkania temu znakomicie służą" - ocenił L.Kaczyński.

Prezydent podkreślał, że współpraca bałtycka łączy się dzisiaj z "trudnymi problemami", takimi jak sprawa Gazociągu Północnego, sprawa bezpieczeństwa energetycznego, czy "wspólne przedsięwzięcia energetyczne". Te tematy, jak powiedział, mają być przedmiotem rozmowy obu prezydentów podczas czwartkowej kolacji.

"Jestem głęboko przekonany, że rządy obu państw będą bardzo blisko współpracować" - dodał prezydent i podkreślił, że taka współpraca leży we wspólnym interesie całego regionu i całej Europy.

L.Kaczyński wyraził nadzieję, że Polska i Łotwa, wspólnie z innymi państwami europejskimi, będą przyczyniać się do tego, by "rozwój lizboński Europy szedł w kierunku optymalnym".

Kierunku - jak mówił - ścisłego związku państw, które zachowują wpływ na całość polityki unijnej. "Od decyzji personalnych, aż po kierunki polityki zewnętrznej Unii, jej wspólną politykę rolną, przyszłość energetyczną, handlową i tak dalej" - podkreślił L. Kaczyński.

Zatlers w swoim wystąpieniu podkreślił, że bardzo sobie ceni dobre relacje między Polską a Łotwą. Podkreślał, że oba kraje są partnerami w UE. "Chcielibyśmy również być pewną siłą napędową dla lepszej Europy, dla lepszej UE" - zadeklarował.

"Musimy być świadomi, że Traktat Lizboński to pewne ramy, musimy je wypełnić treścią i każdy kraj musi wnieść swój wkład w kształtowanie przyszłości Europy" - ocenił prezydent Łotwy.

Jak powiedział, kraje bałtyckie powinny "bardzo aktywnie uczestniczyć w procesie budowania nowej Europy, po Traktacie Lizbońskim".

"Po raz pierwszy w historii Europa ma możliwość budowania swojej własnej polityki zagranicznej" - zaznaczył Zatlers. Ale - jak zastrzegł - powinna być ona do przyjęcia przez wszystkie państwa członkowskie UE.

"Musimy uczynić Europę kontynentem znacznie bardziej dynamicznym" - uważa Zatlers. Według niego, w obliczu kryzysu po raz pierwszy w historii Łotwy widać, jak wielkie korzyści dla tego kraju płyną z członkostwa w UE.

Łotewski prezydent powiedział również, że trzeba zastanowić się nad nową koncepcją strategiczną dla NATO. Wyraził nadzieję, że również ten temat pojawi się w czwartkowych rozmowach obu prezydentów.

Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim i oświadczeniach dla prasy, prezydenci udali się na uroczystą kolację wydaną na cześć łotewskich gości przez polską parę prezydencką.(PAP)

hgt/ la/ jra/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz