Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydenci Polski i Węgier odsłonili tablicę

0
Podziel się

Prezydenci Polski i Węgier Bronisław Komorowski i Pal Schmitt odsłonili we
wtorek w Warszawie tablicę upamiętniającą węgierską pomoc wojskową dla Polski w latach 1919-21.

bEgoBLfp

*Prezydenci Polski i Węgier Bronisław Komorowski i Pal Schmitt odsłonili we wtorek w Warszawie tablicę upamiętniającą węgierską pomoc wojskową dla Polski w latach 1919-21. *

Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Królewskiej sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert powiedział, że w lipcu 1920 roku w przełomowym momencie wojny polsko-bolszewickiej ówczesny premier Węgier Pal Teleki zwrócił się z apelem do państw Ententy z żądaniem, by Europa wsparła Polskę. Jak zaznaczył, w ślad za słowami natychmiast poszły czyny.

Kunert podkreślił, że tablica "w symboliczny sposób wyraża wdzięczność Polski i Polaków za decydującą pomoc materialną Węgier w sierpniu 1920 roku w postaci ogromnych dostaw amunicji". "We wrześniu 1939 roku ten sam premier Pal Teleki otworzył granicę węgierską dla tysięcy żołnierzy i uchodźców polskich" - przypomniał Kunert.

bEgoBLfr

Na tablicy, pod godłami Polski i Węgier, dwujęzyczne napisy głoszą: "w hołdzie narodowi węgierskiemu, który okazał Rzeczypospolitej Polskiej przyjaźń i pomoc w czasie śmiertelnego zagrożenia bolszewicką agresją. W okresie przełomowych zmagań 12 sierpnia 1920 r. do Skierniewic dotarł transport 22 milionów pocisków z fabryki Manfreda Weissa w Csepel /Budapeszt/".

"Łącznie w latach 1919-1921 rząd Królestwa Węgier przekazał Polsce blisko 100 milionów pocisków karabinowych, ogromne ilości amunicji artyleryjskiej, sprzętu i materiałów wojennych. Wdzięczny naród polski" - napisano.

Węgierski prezydent przebywa w Polsce z dwudniową wizytą. Po południu rozmawiał z polskim prezydentem. W środę Schmitt i Komorowski będą w Poznaniu, gdzie zainaugurują obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.(PAP)

eaw/ mzk/ la/ jra/

bEgoBLfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)