Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydencja w parlamencie: posiedzenia komisji, wystawy i kino letnie

0
Podziel się:

Uroczyste zgromadzenie Sejmu i Senatu, posiedzenia komisji, konferencje, a
także dzień otwarty, kino letnie na terenie Sejmu i wystawy - to niektóre wydarzenia związane z
polskim przewodnictwem w Radzie UE jakie odbędą się w polskim parlamencie.

Uroczyste zgromadzenie Sejmu i Senatu, posiedzenia komisji, konferencje, a także dzień otwarty, kino letnie na terenie Sejmu i wystawy - to niektóre wydarzenia związane z polskim przewodnictwem w Radzie UE jakie odbędą się w polskim parlamencie.

Parlament zainauguruje prezydencję 1 lipca uroczystym zgromadzeniem Sejmu i Senatu z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, marszałków Sejmu i Senatu - Grzegorza Schetyny i Bogdana Borusewicza, premiera Donalda Tuska i członków rządu. Podczas uroczystości wyemitowane będzie wideoprzesłanie szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka i przewodniczącego parlamentu Węgier, które oddają Polsce stery w Radzie UE, Laszlo Koevera. Od 1 lipca na sali sejmowej na pół roku znajdzie też swoje miejsce flaga UE.

Jak powiedziała PAP dyrektor generalna, kierująca gabinetem marszałka Sejmu Monika Krzepkowska, niektóre z parlamentarnych priorytetów prezydencji odzwierciedlają priorytety rządowe. W tym kontekście wymieniła Partnerstwo Wschodnie, nowy wieloletni budżet na lata 2014-2020, czy bezpieczeństwo energetyczne. Wśród priorytetów parlamentarnych znalazła się też polityka rolna, wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony oraz polityka spójności.

Poszczególne priorytety będą tematycznie obsługiwane będą przez sejmowe i senackie komisje branżowe. "Sejm i Senat są gospodarzami horyzontalnych spotkań członków PE, parlamentów narodowych państw członkowskich UE oraz parlamentów państw kandydujących do Unii. Podczas każdej prezydencji spotykają się komisje m.in. rolnictwa, środowiska, komisja praw człowieka. Tymi spotkaniami podzieliliśmy się w ten sposób, że te mniejsze spotykać się będą w Senacie - w sali plenarnej, np. komisja gospodarki" - podkreśla dyrektor biura spraw międzynarodowych i UE w Kancelarii Senatu Leszek Kieniewicz.

Jako pierwsi 4 lipca spotkają się przedstawiciele komisji właściwych ds. obrony parlamentów państw UE(CODACC). W spotkaniu uczestniczyć będzie m.in. Grzegorz Schetyna, minister obrony Bogdan Klich oraz współprzewodniczący polsko-rosyjskiej komisji ds. trudnych prof. Adam Rotfeld.

Jeszcze w lipcu spotkają się w polskim parlamencie przedstawiciele komisji ds. europejskich oraz komisji ds. gospodarczych i polityki regionalnej oraz infrastruktury, a także przewodniczący komisji właściwych ds. zagranicznych. W październiku w Warszawie odbędzie się XLVI konferencja COSAC, czyli przewodniczących komisji ds. europejskich; będą się też spotykać przedstawiciele komisji ds. finansów, ds. gospodarki oraz ds. rolnictwa.

Według Krzepkowskiej, w parlamencie będą organizowane liczne konferencje, m.in. na temat polityki rozwojowej, regionu Karpat (która odbędzie się w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy), a także na temat wyzwań XXI wieku.

Jednak polskie przewodnictwo to nie tylko polityczne spotkania na wysokim szczeblu. Na 2 lipca zaplanowano dzień otwarty w Sejmie. "Ciekawą propozycją będzie możliwość obejrzenia oryginału Traktatu Akcesyjnego Polski i Traktatu z Lizbony" - podkreśliła Krzepkowska.

"Chcemy też zaproponować warszawiakom kino letnie. Będą to filmy europejskie, dobieramy jak najciekawszą ofertę. Każdy, kto będzie chciał, będzie mile widziany i będzie dla niego miejsce" - zadeklarowała dyrektor generalna. Ekran będzie ustawiony przed budynkami parlamentu. W ciągu dwóch letnich miesięcy - lipca i sierpnia - pokazanych zostanie około ośmiu filmów.

Kieniewicz zwrócił uwagę na specjalne prezenty, które Senat przygotował dla europejskich polityków. "Wszyscy odwiedzający otrzymają m.in. torby z lnu, pendrive'y oraz smycze z wycinanką łowicką" - powiedział.

"Przygotowane są też specjalne teczki i breloczki. Każdy z gości otrzyma również ceramiczne zegary robione przez osoby z fundacji Synapsis, dotknięte autyzmem. Do tego dołączone będą informacje m.in. w języku francuskim i angielskim, na czym polega ta choroba" - podkreślił. Według Kieniewicza zegary z informacją o autyzmie pokażą, że w Polsce profilaktyka tej choroby jest na wysokim poziomie.

Przez okres prezydencji, rozpoczynającej się 1 lipca, będzie funkcjonować specjalna strona Sejmu i Senatu informująca o najważniejszych wydarzeniach w polskim parlamencie.

Agnieszka Szymańska i Paweł Żebrowski (PAP)

ajg/ pż/ kot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)