Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent: chcemy ułatwiać prowadzenie firm rodzinnych

0
Podziel się

Ponad milion firm w Polsce to firmy rodzinne, one mają ogromny udział w
naszym PKB, w liczbie miejsc pracy, w sukcesie gospodarczym kraju - mówił prezydent Bronisław
Komorowski. Zapewnił, że w jego kancelarii prowadzone są prace, które mają ułatwiać prowadzenie
takich firm.

bEqDclUB

Ponad milion firm w Polsce to firmy rodzinne, one mają ogromny udział w naszym PKB, w liczbie miejsc pracy, w sukcesie gospodarczym kraju - mówił prezydent Bronisław Komorowski. Zapewnił, że w jego kancelarii prowadzone są prace, które mają ułatwiać prowadzenie takich firm.

W środę w Pałacu Prezydenckim zorganizowano - w ramach Forum Debaty Publicznej - konferencję "Społeczne i gospodarcze znaczenie firm rodzinnych".

"Bardzo się cieszę, że jest wola rozmawiania o sprawach, które pasują do dwóch zagadnień ważnych dla mnie strategicznie w czasie mojej prezydentury: rodziny i przedsiębiorczości rozumianej jako szczególna troska wobec małych i średnich przedsiębiorstw" - mówił prezydent, otwierając konferencję.

bEqDclUD

Podkreślił, że firmy rodzinne w warunkach polskich to przede wszystkim mały biznes. "Aczkolwiek warto zwrócić uwagę na to, że wracamy do dobrych tradycji, kiedy to istniały w Polsce wielkie firmy rodzinne, które wyznaczają do dzisiejszego dnia kierunek naszych marzeń o polskiej przedsiębiorczości, stabilności firm i osiągnięciach w każdym obszarze" - dodał.

Komorowski zaznaczył, że dla sukcesu gospodarczego ważna jest głęboka motywacja. "Tą motywacją w działalności biznesowej zawsze są pieniądze, ale pieniądze mogą być różne. Pieniądze mogą i powinny być tylko częścią motywacji. Powinna być motywacja o wiele dalej idąca: szukania bezpieczeństwa własnego, własnej rodziny, bezpieczeństwa rodzin pracowników. To jest też problem aspiracji i ambicji, aby prowadząc firmę, dostrzegać, że pieniądze jeszcze nie są wszystkim, że to, co zrobimy z tymi pieniędzy, z firmą - to jest to wielkie wyzwanie" - mówił.

"Myślę, że wśród tych motywacji ważna jest motywacja związana z wola trwania ponad pokolenie, ponad swoje własne życie" - dodał prezydent.

Zauważył, że prowadzenie firmy rodzinnej może również lepiej motywować do dbania o jej dobre imię - szczególnie, jeśli firmowana jest nazwiskiem właścicieli.

bEqDclUJ

"Jestem pewien, że ta motywacja jest nie do zastąpienia. I w tym kryje się znaczna część sukcesu firm rodzinnych - wyzwala myślenie o firmie w dłuższej perspektywie, z wolą zadbania o to, by się rozwijała i działania bezpiecznie" - przekonywał.

Komorowski zwrócił uwagę, że obecnie firm rodzinnych jest to już w Polsce ponad milion i one mają swój ogromny udział w PKB, w liczbie oferowanych miejsc pracy i w sukcesie gospodarczym kraju.

Mówił również o konieczności polepszania warunków funkcjonowania dla firm rodzinnych. "Mamy świadomość, że jest potrzeba dalszego reformowania ładu gospodarczego właśnie pod kątem potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw" - podkreślił Komorowski. Wskazał m.in. na system podatkowy i kodeks pracy, przypomniał, że jego kancelaria już rozpoczęła szereg prac w tym kierunku, m.in. skierowała do Sejmu nowelizację ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, która - w jego ocenie - ułatwi rozwiązywanie wielu problemów. Wskazał również na przygotowaną przez kancelarie tzw. zieloną księgę dotyczącą rekomendacji związanych z kierunkiem prac na rzecz poprawienia funkcjonowania prawa.(PAP)

akw/ malk/ ura/

bEqDclVe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)