Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent: chciałbym, by narodowe czytanie trwało przez następne lata

0
Podziel się:

Bardzo bym chciał, by narodowe czytanie trwało przez następne lata -
powiedział prezydent Bronisław Komorowski na zakończenie akcji publicznego odczytu "Pana Tadeusza"
Adama Mickiewicza. W przyszłym roku być może bohaterem akcji będzie "Zemsta" Aleksandra Fredry.

Bardzo bym chciał, by narodowe czytanie trwało przez następne lata - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na zakończenie akcji publicznego odczytu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W przyszłym roku być może bohaterem akcji będzie "Zemsta" Aleksandra Fredry.

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną w nocy z soboty na niedzielę w Ogrodzie Saskim w Warszawie wziął udział w zakończeniu "Narodowego czytania +Pana Tadeusza+", które przez cały dzień odbywało się w 60 polskich miastach i miejscowościach.

"Chcielibyśmy wyrazić naszą nadzieję, że w przyszłym roku może podobne narodowe wspólne czytanie zrobimy z ojcem naszego poczucia humoru, polskiego dowcipu - z +Zemstą+ Aleksandra Fredry. Bardzo bym chciał, aby to narodowe czytanie trwało przez następne lata" - powiedział Komorowski.

Dziękując wszystkim uczestnikom wspólnego czytania "Pana Tadeusza", prezydent szczególnie wspomniał media, przede wszystkim Polskie Radio i TVP Info, które relacjonowały imprezę. "W naszym przekonaniu to jest najlepsza forma wypełniania misji publicznych mediów" - ocenił Komorowski. Podkreślił też, że księgi poematu Mickiewicza budują polskie serca, duszę, dumę i marzenia.

W Ogrodzie Saskim czytanie "Pana Tadeusza rozpoczął i zakończył Andrzej Seweryn. Kolejne księgi czytali Andrzej Chyra, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Sonia Bohosiewicz, Stanisława Celińska, Marek Bukowski, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki. Tło muzyczne dla lektury tworzyła muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu takich artystów jak m.in. Janusz Olejniczak czy Andrzej Jagodziński.

W sobotę o godz. 11 para prezydencka wzięła udział również w inauguracji wspólnego czytania. Komorowski recytował wówczas kilka wersów XI księgi poematu. Natomiast niedługo przed godziną 1 w nocy prezydent w towarzystwie Andrzeja Seweryna odczytał fragment epilogu: "Dziś dla nas, w świecie nieproszonych gości, / W całej przeszłości i w całej przyszłości / Jedna już tylko jest kraina taka, / W której jest trochę szczęścia dla Polaka, / Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie / Święty i czysty, jak pierwsze kochanie, / Niezaburzony błędów przypomnieniem, / Niepodkopany nadziei złudzeniem, / Ani zmieniony wypadków strumieniem. / Gdziem rzadko płakał, a nigdy nie zgrzytał, / Te kraje radbym myślami powitał, / Kraje dzieciństwa, gdzie człowiek po świecie / Biegł jak po łące, a znał tylko kwiecie / Małe i piękne, jadowite rzucił, / Ku pożytecznym oka nie odwrócił, / Ten kraj szczęśliwy, ubogi i ciasny! / Jak świat jest boży, tak on był nasz własny! / Jakże tam wszystko do nas należało, / Jak pomnim wszystko, co
nas otaczało: / Od lipy, która koroną wspaniałą / Całej wsi dzieciom użyczała cienia, / Aż do każdego strumienia, kamienia, / Jak każdy kątek ziemi był znajomy / Aż po granicę, po sąsiadów domy!".

Przemawiając przed południem Bronisław Komorowski nawiązywał do akcji utworu, która toczy się w 1812 r. "200 lat od wydarzeń, które stały się źródłem inspiracji dla Adama Mickiewicza do napisania, już na emigracji, +Pana Tadeusza+, chcę zachęcić do wspólnego czytania. Minęło 200 lat od wielkich i ważnych wydarzeń związanych z nadzieją na polską wolność, 200 lat, w których wiele pokoleń polskich tak jak Adam Mickiewicz marzyło o wiośnie wolności. Dzisiaj możemy cieszyć się naszą wiosną wolności, ale warto pamiętać o tym, że w tej naszej drodze ku wolności +Pan Tadeusz+ i wspaniała twórczość Adama Mickiewicza nie tylko nas tworzyły, ale także zachwycały i umacniały" - mówił prezydent, zachęcając Polaków do udziału w publicznym czytaniu poematu.

Równolegle z inauguracją "Narodowego czytania +Pana Tadeusza+" w Warszawie akcja głośnej lektury narodowego poematu rozpoczęła się w około 60 polskich miastach i miejscowościach. Każdy z ośrodków miał własny, oryginalny pomysł na przeprowadzenie "Narodowego czytania". W przedsięwzięciu wzięli udział nie tylko profesjonalni aktorzy, ale również wolontariusze, młodzież szkolna, harcerze. Niektóre miasta rozszerzyły ideę akcji, dzięki czemu objęła ona też osoby, które nie mogły uczestniczyć w publicznych czytaniach, np. wolontariusze czytali poemat w domach opieki czy szpitalach.

Prezydent Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską akcję "Narodowe czytanie +Pana Tadeusza+", aby popularyzować czytelnictwo, zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnić poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury - najpopularniejszego dzieła jednego z największych polskich poetów.

Z okazji akcji o zmroku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlana jest księga poematu wraz z datą i nazwą akcji. Ponadto w niedzielę w godz. 13-17 Pałac będzie otwarty dla zwiedzających. Do zobaczenia będzie m.in. wystawę poświęconą Mickiewiczowi. (PAP)

ral/ sp/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)