Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent Chorwacji złożył hołd serbskim ofiarom wojny w Bośni

0
Podziel się

Prezydent Chorwacji Ivo Josipović, zabiegając o pojednanie na
Bałkanach, oddał w niedzielę hołd serbskim ofiarom zabitym przez Chorwatów podczas wojny w Bośni w
latach 1992-95. Josipović odwiedził wieś Sijekovac w Republice Serbskiej Bośni i Hercegowiny.

bEgRpPSd

Prezydent Chorwacji Ivo Josipović, zabiegając o pojednanie na Bałkanach, oddał w niedzielę hołd serbskim ofiarom zabitym przez Chorwatów podczas wojny w Bośni w latach 1992-95. Josipović odwiedził wieś Sijekovac w Republice Serbskiej Bośni i Hercegowiny.

Przy dźwięku dzwonów Josipović złożył kwiaty przed serbską cerkwią w Sijekovacu w pobliżu chorwackiej granicy. Chorwacka Gwardia Narodowa wymordowała w tej wsi kilkudziesięciu serbskich mieszkańców, co uznano za pierwszą masakrę wojenną w Bośni.

Prezydentowi Josipoviciowi towarzyszył przywódca Serbów bośniackich i szef głównej partii Muzułmanów bośniackich, którzy złożyli kwiaty w imieniu parlamentu Bośni i Hercegowiny.

bEgRpPSf

W kwietniu Josipović przekazał Bośniakom przeprosiny za rolę, jaką Chorwacja odegrała w zniszczeniu Bośni i oddał hołd zabitym przez Chorwatów Muzułmanom bośniackim.

W sobotę prezydent Chorwacji Josipović, przewodniczący Prezydium BiH Haris Silajdżić, prezydent Czarnogóry Filip Vujanović i prezydent Serbii Boris Tadić podpisali w Sarajewie deklarację o poprawie stosunków i współpracy między tymi byłymi republikami jugosłowiańskimi.

W przyszłym tygodniu w Sarajewie ma rozpocząć się ważne forum Unii Europejskiej i Zachodnich Bałkanów. (PAP)

klm/ ap/

bEgRpPSl

6335095 int.

bEgRpPSG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)