Notowania

czechy
09.07.2008 17:58

Prezydent Czech podpisze umowę w sprawie tarczy

Vaclav Klaus czeka na decyzję parlamentu. Jego poparcie Amerykanie już mają.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Prezydent Czech Vaclav Klaus zapowiedział, że bez wahania podpisze umowę z USA w sprawie umieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej na terytorium czeskim.

_ - Jeśli umowa zostanie zaakceptowana przez parlament, podpiszę ją bez wahania _ - oświadczył czeski prezydent. Klaus powtórzył równocześnie, że po irlandzkim _ nie _ jest przeciwny ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Porozumienie o amerykańskiej stacji radarowej w Czechach podpisali w Pradze amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice i szef czeskiego MSZ Karel Schwarzenberg.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Czechy podpisały umowę w sprawie tarczy ]( http://news.money.pl/artykul/czechy;podpisaly;umowe;w;sprawie;tarczy,175,0,353967.html )**
* [ Ponad 70% Czechów nie chce radaru ]( http://news.money.pl/artykul/ponad;70;czechow;nie;chce;radaru,102,0,353894.html )
* [ USA będą bronić Czech ]( http://news.money.pl/artykul/usa;beda;bronic;czech,10,0,342282.html )
* [ Czechy: 150 tys. podpisów pod petycją przeciw tarczy ]( http://news.money.pl/artykul/czechy;150;tys;podpisow;pod;petycja;przeciw;tarczy,105,0,310889.html )
* **[ Wiadomości ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )**

W reakcji na czesko-amerykańską umowę Rosja zapowiedziała, że jeśli Amerykanie rzeczywiście rozpoczną budowę systemu strategicznej obrony przeciwrakietowej u rosyjskich granic, to Moskwa _ będzie zmuszona zareagować nie środkami dyplomatycznymi, lecz militarno-technicznymi _.

Prezydent Klaus odmówił komentarza do reakcji Rosji, zapewniając, że Praga i Waszyngton będą kontynuować wysiłki mające na celu przekonanie Moskwy, że tarcza jest nie skierowana przeciwko Rosji.

O ile stanowisko Klausa w sprawie radaru jest jasne, o tyle nie wiadomo, czy umowa zostanie zatwierdzona przez czeski parlament, w którym rząd nie ma większości.

Tagi: czechy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz