Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Grecji oddał hołd ofiarom niemieckiego obozu Auschwitz

0
Podziel się:

#
Dochodzi informacja o wizycie w Krakowie
#

# Dochodzi informacja o wizycie w Krakowie #

09.07. Oświęcim (PAP) - Prezydent Grecji Karolos Papoulias zwiedził we wtorek b. niemiecki KL Auschwitz. Pod ścianą straceń na dziedzińcu bloku 11 i pod pomnikiem ofiar obozu w b. Auschwitz II-Birkenau oddał hołd zgładzonym. To świadczy o upadku ludzkości - mówił po obejrzeniu ekspozycji muzealnej.

"Naszym obowiązkiem jest zachować pamięć o tragedii spowodowanej przez siły nazistowskie. Ktokolwiek neguje ofiary i pozbawienie życia osób, które tu trafiły, nie ma prawa należeć do rodziny europejskiej. Pamięć powinna być żywa. () Tylko w ten sposób () będziemy mogli powstrzymać napór sił niszczycielskich" - powiedział grecki przywódca po zwiedzeniu byłego obozu Auschwitz I. Prezydent Papoulias dodał, że poczuł się zawstydzony po obejrzeniu ekspozycji muzealnej. "To świadczy o upadku ludzkości" - mówił.

Na teren byłego obozu grecki polityk wszedł przez główną bramę z napisem "Arbeit macht frei". Zwiedził muzealną ekspozycję w bloku 4, która przybliża tematykę zagłady: przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości oraz deportację i masową zagładę europejskich Żydów. W tym miejscu znajduje się między innymi urna z garstką popiołów upamiętniająca pomordowanych. Są także puszki po gazie Cyklon B, którego Niemcy używali do mordowania ludzi.

Zobaczył blok 5, w którym zgromadzone są dowody niemieckich zbrodni, między innymi włosy więźniów, dziecięce ubranka, walizki z nazwiskami i żydowskie szaty modlitewne. Widział także krematorium w byłym Auschwitz I, które funkcjonowało od sierpnia 1940 roku do lipca 1943 roku, czyli do czasu uruchomienia krematoriów w Auschwitz II-Birkenau.

Karolos Papoulias przyjechał także do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie podczas wojny Niemcy masowo mordowali Żydów. Wśród nich około 42 tysiące pochodziło z okupowanej Grecji. Prezydent był też przy rampie kolejowej wewnątrz obozu, na której od wiosny 1944 roku bieg kończyły transporty z Żydami.

Po kapitulacji Grecji w kwietniu 1941 r. na zajętym przez Niemców i Włochów terenie znajdowało się około 70 tys. Żydów. Początkowo nie stosowano wobec nich drastycznych kroków. Sytuacja zmieniła się w 1943 roku. Wiosną rozpoczęły się deportacje do Auschwitz, głównie z getta w Salonikach. Podróż trwała od pięciu do dziewięciu dni. Ludzie byli stłoczeni. Do wagonów towarowych Niemcy upychali po 60-70 osób w każdym. Do sierpnia tamtego roku wywieziono około 45 tysięcy osób.

Po wypowiedzeniu przez Włochów sojuszu z III Rzeszą, Niemcy wkroczyli na greckie ziemie okupowane dotychczas przez to państwo. Wiosną i latem 1944 roku deportowali stamtąd około 10 tysięcy osób.

Ogółem z okupowanych terenów greckich Niemcy wywieźli do Auschwitz około 55 tysięcy osób. 42 tysiące natychmiast po przywiezieniu zostały zagazowane w Auschwitz II-Birkenau.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,43 mln osób.

Grecki przywódca przebywał w Polsce od poniedziałku. Po wizycie w Auschwitz udał się do Krakowa, gdzie zwiedził Bazylikę Mariacką. Obejrzał tam ceremonię otwarcia ołtarza Wita Stwosza i wysłuchał krótkiego koncertu organowego. Podczas spaceru po Rynku Głównym otrzymał kwiaty od krakowskich kwiaciarek. Prezydent uczestniczył też w oficjalnym śniadaniu wydanym przez wojewodę małopolskiego Jerzego Millera.(PAP)

szf/ rgr/ son/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)