Notowania

prezydent
28.08.2009 09:06

Prezydent Juszczenko: Ukraina to nie Gruzja

Ukraina to nie Gruzja, a scenariusz utraty nawet części naszej niepodległości jest niemożliwy do zrealizowania - oświadczył prezydent Wiktor Juszczenko w wywiadzie opublikowanym w piątek na łamach dziennika "Ukraina Mołoda".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ukraina to nie Gruzja, a scenariusz utraty nawet części naszej niepodległości jest niemożliwy do zrealizowania - oświadczył prezydent Wiktor Juszczenko w wywiadzie opublikowanym w piątek na łamach dziennika "Ukraina Mołoda". *

"Stanowisko to podzielają miliony ludzi, którzy powstaną, by do tego (utraty niepodległości) nie dopuścić" - podkreślił szef państwa ukraińskiego.

Komentując nieprzyjazne oświadczenia, które padają w ostatnim czasie pod adresem Kijowa ze strony Moskwy, Juszczenko wykluczył przy tym możliwość wybuchu konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą.

"Straszenie bronią jest polityką zbyt prymitywną, bo nie to tworzy dziś siłę. Wpływ informacyjny jest obecnie znacznie bardziej efektywny niż dziesiątki dywizji" - powiedział.

Zdaniem Juszczenki, Ukraińcy powinni reagować na "wypady" Rosji spokojnie, "ze zrozumieniem, że odpowiedź na pytanie, czy Ukraina się zrealizowała w żadnym stopniu nie zależy od Moskwy, lecz od nas samych".

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że największym problemem ukraińskiej polityki jest dziś "piąta kolumna".

"Niestety, nie zdołaliśmy wychować sobie +rasowych+ polityków; w naszych genach wciąż dominuje służalczość i strach - to, co określane jest jako +małoruskość+ (od Małorusi, używanego dawniej w Rosji określenia Ukrainy; przeciwieństwo Wielkorusi czyli Rosji - PAP)" - oświadczył.

Juszczenko uważa, że mimo problemów istniejących między Rosją a Ukrainą nie należy mylić polityki obecnych rosyjskich władz z relacjami Ukraińców z "wielkim narodem" rosyjskim. "Tak naprawdę możemy zrobić Rosji wielką przysługę, bo demokratyczna Ukraina jest niezbędna dla rosyjskiej przyszłości, przyszłości demokratycznej Rosji" - podkreślił ukraiński prezydent.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ksaj/ ap/

Tagi: prezydent, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz