Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Kielc zainteresowany komunalizacją PKS

0
Podziel się:

Z prośbą o komunalizację kieleckiego PKS wystąpi do ministra skarbu państwa
prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Miasto jest zainteresowane nieruchomościami PKS. Działalność
transportową, ruchomości i pracowników miałoby przejąć MPK.

Z prośbą o komunalizację kieleckiego PKS wystąpi do ministra skarbu państwa prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Miasto jest zainteresowane nieruchomościami PKS. Działalność transportową, ruchomości i pracowników miałoby przejąć MPK.

Zdaniem prezydenta przedsięwzięcie to powiedzie się, jeśli minister szybko podejmie decyzję. Lubawski zaznaczył, że komunalizacja nie może być obciążona żadnymi zakazami. Dodał, że może się zobowiązać, iż firma nadal będzie wykonywać zadania, które są przypisane PKS-owi.

"Nie ukrywam, że interesują mnie nieruchomości, czyli dworzec, który miałby być centrum komunikacyjnym po remoncie - on może być perełką naszego miasta - i pozostałe tereny. Mam pewne plany co do ich zagospodarowania" - powiedział Lubawski na konferencji prasowej.

Chodzi o 4 ha atrakcyjnie położone w centrum miasta. Prezydent obawia się, że jeśli "przyjdzie syndyk", to ten teren przez kilkanaście lat może być "terenem niczyim".

Prezydent jest już po rozmowach z MPK, którego miasto jest współwłaścicielem. Władze spółki zdeklarowały, że MPK jest zainteresowane przejęciem działalności transportowej PKS. Dodał, że doprowadzenie PKS do płynności finansowej kosztowałoby miasto, ale w świetle przejętych nieruchomości byłoby to opłacalne.

Według prezydenta miasto po przejęciu PKS-u odkupiłoby od niego grunty, a następnie sprzedało tę spółkę "za złotówkę" MPK. PKS docelowo miałby być spółką-córką MPK.

"Każda propozycja, która oddala widmo upadłości, jest dobra" - skomentował PAP propozycję Lubawskiego szef "S" w PKS Zbigniew Zwierzyński.

W kieleckim PKS trwa konflikt; "Solidarność" domaga się od ministra skarbu państwa odwołania prezesa spółki Marka Wołocha. Związkowcy sprzeciwiają się planom restrukturyzacji spółki, w wyniku której pracę może stracić 77 osób ze 183 zatrudnionych. Od ubiegłej środy okupują gabinet prezesa.

W ubiegły czwartek upłynął termin składania przez firmy zainteresowane przejęciem kieleckiego PKS do Ministerstwa Skarbu Państwa wiążących ofert prywatyzacji. Do wyznaczonej godziny nie wpłynęła żadna propozycja nabycia akcji spółki. Kieleckie MPK złożyło ofertę kilka minut po wymaganym terminie. Rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór poinformował w poniedziałek PAP, że ministerstwo podjęło decyzję, by ponowić próbę prywatyzacji kieleckiego PKS. (PAP)

agn/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)