Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Komorowski oddał hołd żołnierzom polskim z bitwy nad Bzurą

0
Podziel się:

W Kamionie (Mazowieckie) prezydent Bronisław Komorowski oddał w sobotę hołd
żołnierzom Wojska Polskiego walczącym w bitwie nad Bzurą i poległemu wówczas gen. Franciszkowi
Władowi (1888-1939), dowódcy 14. Dywizji Piechoty, wchodzącej w skład armii "Poznań".

W Kamionie (Mazowieckie) prezydent Bronisław Komorowski oddał w sobotę hołd żołnierzom Wojska Polskiego walczącym w bitwie nad Bzurą i poległemu wówczas gen. Franciszkowi Władowi (1888-1939), dowódcy 14. Dywizji Piechoty, wchodzącej w skład armii "Poznań".

W miejscu, gdzie 18 września 1939 r. gen. Wład, kierując przeprawą podległych mu oddziałów przez Bzurę, został śmiertelnie ranny, prezydent Komorowski złożył wieniec.

"Pamięć o kampanii wrześniowej jest nie tylko pamięcią ogólnonarodową, ale jest także pamięcią poszczególnych społeczności lokalnych. Tam trwa ona w sposób najmocniejszy" - powiedział Komorowski. Dodał, że pamięć o wydarzeniach z września 1939 roku powinna być pamięcią o konkretnych miejscach, gdzie toczyły się wówczas walki w obronie Polski.

"Ci żołnierze kampanii wrześniowej, generał Wład i inni przeżywali wtedy dramat niezwykły - upadku Polski, którą wywalczyli. My dzisiaj możemy cieszyć się z tego, że budujemy Polskę, która odzyskała wolność już prawie 25 lat temu, a więc trwa ona dłużej niż w czasach tamtego pokolenia" - powiedział prezydent.

Komorowski przypomniał, iż uczestnikiem kampanii wrześniowej był jego dziadek.

W sobotę prezydent Komorowski odwiedzi także Witkowice, gdzie przy tamtejszym moście złoży wieniec pod obeliskiem upamiętniającym przeprawę przez Bzurę we wrześniu 1939 r. wojsk polskich, które kierowały się w stronę Warszawy, by wesprzeć broniącą się stolicę.

Trwająca od 9 do 18 września bitwa nad Bzurą była największą bitwą kampanii wrześniowej 1939 r. po napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Została stoczona przez polskie armie "Poznań" i "Pomorze", które zaatakowały 8. i 10. armię niemiecką. Całością sił polskich dowodził dowódca armii "Poznań" gen. Tadeusz Kutrzeba.

Impet polskiej ofensywy zaskoczył oddziały niemieckie. W pierwszej fazie walk polskie jednostki zdobyły m.in. Łęczycę, Piątek, Ozorków oraz podeszły w okolice Zgierza. Na pomoc zagrożonej 8. armii dowództwo niemieckie skierowało znaczne siły. 15 września rozpoczął się odwrót polskich oddziałów w kierunku Puszczy Kampinoskiej i Warszawy.

Gen. Wład 17 września wydał dowódcom podległych mu jednostek ostatni rozkaz - przejścia przez Bzurę pod Witkowicami i przebicia się w kierunku Puszczy Kampinoskiej, a następnie do stolicy. W czasie kierowania przeprawą - 18 września - został ciężko ranny odłamkiem pocisku artyleryjskiego. Zmarł przewieziony do gajówki koło miejscowości Kamion. Został pochowany na dziedzińcu kościoła parafialnego w pobliskim Iłowie. Po zakończeniu II wojny światowej ciało gen. Włada ekshumowano i pochowano na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Tuż przed śmiercią ciężko ranny gen. Wład podyktował list do żony: "Polsce się poświęcam. Wychowaj naszego syna na dzielnego Polaka".(PAP)

mb/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)