Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Komorowski odwiedził Państwowy Instytut Geologiczny

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził w czwartek Państwowy Instytut
Geologiczny w 92. rocznicę powstania placówki. Otworzył wystawę poświęconą najstarszym na świecie
czworonogom, które 395 mln lat temu wyszły na ląd w Górach Świętokrzyskich.

Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził w czwartek Państwowy Instytut Geologiczny w 92. rocznicę powstania placówki. Otworzył wystawę poświęconą najstarszym na świecie czworonogom, które 395 mln lat temu wyszły na ląd w Górach Świętokrzyskich.

"Państwowy Instytut Geologiczny to +kawał+ historii polskich ambicji, marzeń o bogactwie i nowoczesności. Nieprzypadkowo powstał jako pierwszy instytut tego typu w Polsce po odzyskaniu niepodległości decyzją Sejmu Ustawodawczego" - powiedział podczas uroczystości prezydent.

Zaznaczył, że wtedy jako naród szukaliśmy swojego miejsca w kręgu nowoczesnych państw. "Stąd też idea szukania tego, co może przysporzyć bogactwa i zamożności całemu społeczeństwu i państwu" - dodał prezydent. Podkreślił, że dzisiaj w dalszym ciągu szukamy "szans na realizację naszych, polskich marzeń".

Jak mówił, Instytut - tak jak Polska - przeżywał lepsze i trudniejsze okresy, ale zawsze działał skutecznie. "Czasem konieczne są prace wymierzone nawet w odległą przyszłość. Czasami potrzebna jest praca nawet nie jednego pokolenia geologów, aby doszło do spożytkowania osiągnięć i odkryć" - zauważył.

Zwrócił uwagę, że dziś wszyscy żyjemy nadziejami na to, że wspomożemy Polskę poprzez odkrycie nowych złóż naturalnych. "To prace PIG dały podstawy do tego, że dzisiaj poważne firmy komercyjne szukają szans na eksploatację gazu łupkowego" - podkreślił Komorowski.

Dodał, że podczas spotkania z dyrektorem PIG prof. Jerzym Nawrockim z uwagą wysłuchał informacji o tym, w jaki sposób Instytut angażuje się w prace nad stworzeniem mapy zagrożeń osuwiskami. "To jest też wielkie wyzwanie, które jest elementem reagowania na bieżące trudne i bolesne doświadczenia" - zaznaczył prezydent.

W czwartek prezydent otworzył wystawę poświęconą odkryciu polskich geologów: tropów tetrapodów - najstarszych na świecie czworonogów, które 395 mln lat temu po raz pierwszy wyszły na ląd w Górach Świętokrzyskich. Praca Grzegorza Niedźwiedzkiego i Piotra Szreka, w której opisali oni swoje odkrycie, znalazła się na okładce prestiżowego pisma "Nature".

Tropy najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych polscy naukowcy odkryli, prowadząc wykopaliska w nieczynnym kamieniołomie Zachełmie pod Kielcami. Z pierwszych tetrapodów wywodzą się płazy, gady, ptaki i ssaki. Na prezentowanej w PIG wystawie można zobaczyć odcisk łapy tetrapoda, którego zdjęcie znalazło się na okładce "Nature" i artystyczną rekonstrukcję łapy tetrapoda wykonaną na podstawie tropu z Zachełmia.

Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) powołano 7 maja 1919 r. na mocy uchwały Sejmu Ustawodawczego RP. Status państwowego instytutu badawczego zyskał w 2009 roku. Instytut prowadzi rocznie ponad 600 projektów badawczych. Obok działalności naukowej we wszystkich dziedzinach nowoczesnej geologii, wypełnia również zadania państwowej służby geologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej.

W głównej siedzibie w Warszawie i siedmiu jednostkach regionalnych (Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Sosnowiec, Szczecin, Wrocław) zatrudnia 758 osób. Współpracuje z ośrodkami geologicznymi w 30 krajach świata.(PAP)

ekr/ krf/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)