Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent Komorowski podpisał ustawę o cudzoziemcach

0
Podziel się

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o cudzoziemcach -
poinformowała w piątek prezydencka kancelaria. Nowe przepisy wprowadzą m.in. ułatwienia dla
cudzoziemców pracujących i studiujących w Polsce oraz chcących zalegalizować pobyt.

bEriuwqd

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o cudzoziemcach - poinformowała w piątek prezydencka kancelaria. Nowe przepisy wprowadzą m.in. ułatwienia dla cudzoziemców pracujących i studiujących w Polsce oraz chcących zalegalizować pobyt.

Ustawę Sejm uchwalił na początku listopada. Jej projekt przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Obejmuje ona wszystkie sprawy związane z pobytem cudzoziemców w Polsce, które dotychczas były regulowane w różnych aktach prawnych; systematyzuje i porządkuje nowe problemy i nieopisane dotąd sytuacje. Dostosowuje też polskie prawo do 14 dyrektyw Unii Europejskiej.

Ustawa wydłuża też z 2 do 3 lat maksymalny okres, na jaki cudzoziemcom może być udzielone zezwolenie na pobyt czasowy. Cudzoziemiec, który pracuje w Polsce, będzie mógł ubiegać się o zezwolenie na pobyt oraz pracę w ramach jednej procedury. Obecnie to pracodawca, który chce zatrudnić w Polsce cudzoziemca, musi ubiegać się dla niego o zezwolenie. Dopiero po jego uzyskaniu cudzoziemiec może wystąpić o zezwolenie na pobyt.

bEriuwqf

Cudzoziemcom studiującym na polskich uczelniach zezwolenie na pobyt czasowy będzie przyznawane na 15 miesięcy, a kontynuującym studia na kolejnym roku do 2 lat, a nie jak do tej pory - na rok. Cudzoziemcy - absolwenci polskich uczelni, którzy poszukują w Polsce pracy, będą mogli ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na rok.

Ustawa wprowadza też regulacje dotyczące umieszczania dzieci cudzoziemskich pozbawionych opieki w strzeżonych ośrodkach. Będą mogły tam trafiać tylko dzieci powyżej 15 lat.

Ustawa wchodzi w życie 1 maja 2014 r., oprócz wchodzących z dniem ogłoszenia przepisów dotyczących utworzenia ośrodków Straży Granicznej - jednostek, których celem będzie wykonywanie działań na rzecz całej formacji, obok terytorialnych Oddziałów SG.(PAP)

ago/ eaw/

bEriuwqG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)