Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Komorowski rozpoczął wizytę w Macedonii

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął we wtorek dwudniową oficjalną wizytę
w Macedonii. Komorowski, któremu towarzyszy żona Anna, odwiedzi Skopje i Ochrydę. Spotka się z
prezydentem Gjorge Iwanowem, premierem Nikołą Grujewskim, a także miejscową Polonią.

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął we wtorek dwudniową oficjalną wizytę w Macedonii. Komorowski, któremu towarzyszy żona Anna, odwiedzi Skopje i Ochrydę. Spotka się z prezydentem Gjorge Iwanowem, premierem Nikołą Grujewskim, a także miejscową Polonią.

Wizyta w Macedonii rozpocznie się w Skopje od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie planowane są rozmowy prezydentów Komorowskiego i Iwanowa oraz rozmowy plenarne delegacji.

W obecności prezydentów obu państw podpisane zostaną umowy pomiędzy polskim Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a macedońskim Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Po południu Komorowski spotka się z szefem macedońskiego rządu Nikołą Grujewskim i przewodniczącym parlamentu Trajko Weljanowskim. Złoży też wieniec pod pomnikiem Poległych Bohaterów Macedonii i spotka się z przedstawicielami macedońskiej Polonii.

Na godz. 13.30 zaplanowano spotkanie obu przywódców z dziennikarzami w Pałacu Prezydenckim.

W drugim dniu wizyty polska para prezydencka zwiedzi w Ochrydzie na południowym zachodzie Macedonii m.in. Monastyr św. Nauma. Klasztor został założony w 905 roku przez św. Nauma Ochrydzkiego - ucznia Cyryla i Metodego, współtwórcę ochrydzkiej szkoły piśmienniczej. Tam też znajduje się grób świętego.

Dwumilionowa Macedonia to jedyna spośród byłych republik jugosłowiańskich, która w latach 90. uzyskała niepodległość bez rozlewu krwi. Jednak 10 lat później otarła się o wojnę domową na tle etnicznym. Mniejszość albańska, stanowiąca ok. 25 proc. mieszkańców kraju, wywołała konflikt, który trwał pół roku i kosztował życie prawie 90 osób. Walki zakończyły się zawarciem w sierpniu 2001 roku porozumienia pokojowego z Ochrydy, przewidującego rozszerzenie praw mniejszości albańskiej.

Od 2005 roku Macedonia ma status kandydata do Unii Europejskiej, ale Grecja uniemożliwia otwarcie negocjacji członkowskich. Przeszkodą w przystąpieniu Macedonii nie tylko do UE, ale też do NATO, jest m.in. spór Aten i Skopje o oficjalną nazwę kraju. Grecja uważa, że nazwa Macedonia jest zarezerwowana dla jej historycznego regionu.

Ze Skopje Marzena Kozłowska (PAP)

mzk/ akl/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)