Notowania

Prezydent Lech Kaczyński na Podhalu

Polska do Europy należy, ale jest jej częścią niepodległą, ze swoimi obyczajami, czasem innymi niż w innej części kontynentu - podkreślił w niedzielę goszczący w Nowym Targu prezydent Lech Kaczyński. Wziął udział w zakończeniu obchodów 105-lecia Ruchu Góralskiego i 90-lecia powstania Związku Podhalan.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Polska do Europy należy, ale jest jej częścią niepodległą, ze swoimi obyczajami, czasem innymi niż w innej części kontynentu - podkreślił w niedzielę goszczący w Nowym Targu prezydent Lech Kaczyński. Wziął udział w zakończeniu obchodów 105-lecia Ruchu Góralskiego i 90-lecia powstania Związku Podhalan. *

Prezydent uznał, że Polska wiele osiągnęła dzięki obecności w UE - np. swobodę podróżowania po całej Unii. Podkreślił zarazem, że nasz kraj należy do Unii, ale jest jej niepodległą częścią, wolnym państwem. Ma też swoją specyfikę, swoje obyczaje i wartości - Boga, honor i rodzinę. "Te wartości utożsamiają w dużym stopniu regiony południowej Polski, w tym Podhale. Dlatego też jest ono silnie związane z ojczyzną" - podkreślił prezydent.

"Jest rzeczą charakterystyczną dla Związku Podhalan, na którego zjazd przybyłem (...) że w jego statucie na pierwszym miejscu jest Polska" - powiedział L. Kaczyński. Zaznaczył, że poprzednio prezydent Polski odwiedził Nowy Targ 81 lat temu - był to Ignacy Mościcki.

L.Kaczyński spotkał się z mieszkańcami miasta, którzy powitali go chlebem, solą i kwiatami oraz zwiedził wystawę historyczną. Złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą papieża Jana Pawła II i pod pomnikiem poety Władysława Orkana.

Po uroczystościach na nowotarskim Rynku prezydent wziął udział w obradach III Dnia XLIV Nadzwyczajnego Zjazdu Związku Podhalan.

Prezydent podczas Zjazdu mówił do górali, aby realizowali swoje cele dla Polski, ale nie odchodząc od swojej tożsamości. "Musimy szukać drogi do nowoczesności, do tego żebyśmy należeli do tych, którzy w Europie są co najmniej średniozamożni () w związku z naszą tradycją i tożsamością, a nie przeciw niej" - mówił.

Podczas uroczystości prezydent wręczył Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski ks. Tadeuszowi Juhasowi przyznany mu za wybitne zasługi dla kultywowania tradycji podhalańskiej oraz za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej.

Po wizycie w Nowym Targu prezydent odwiedził sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu gdzie życzył góralom, aby kolejne lata były dla Polski dobre.

"Jako najwyższy przedstawiciel władzy świeckiej w Polsce życzę, aby następne lata były dla Polski latami dobrymi, aby niebezpieczeństwa, które pojawiły się ostatnio były uchylone, aby Polska rozwijała się szybko, a uczciwość ludzi, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność za rządzenie naszym krajem, rosła, by wam mówiono prawdę" - mówił prezydent do zebranych w ludźmierskim sanktuarium.

"Jeżeli chcemy mieć demokrację to musimy znać prawdę, nie możemy być manipulowani" - dodał prezydent.

Związek Podhalan jest organizacją zrzeszającą polskich górali nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju. Za datę powstania Związku Podhalan uważa się 4 sierpnia 1919 roku, kiedy to na zjeździe górali w Nowym Targu wybrano pierwszy Zarząd Główny z prezesem Jakubem Zachemskim i uchwalono statut organizacji.

W statucie Związku znalazły się zapisy m.in. o utrzymywaniu towarzyskiej i duchowej łączności Podhalan, o pracy nad podniesieniem ludu podhalańskiego pod względem etycznym, umysłowym i gospodarczym, o utrzymywaniu i pielęgnowaniu góralskiej kultury wyrażającej się w mowie, stroju, obyczajach, tańcu, śpiewie czy budownictwie, oraz o otaczaniu opieką kształcącą się młodzież podhalańską.

Na jednym ze zjazdów Związku Podhalan w 1922 roku, w Czarnym Dunajcu, Władysław Orkan ogłosił swoje "Wskazania dla synów Podhala", które do dzisiaj stanowią myśli przewodnie dla działaczy Związku.(PAP)

szb/ la/

Tagi: prezydent lech kaczyński, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz