Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent na otwarciu rozbudowanego terminalu lotniska Poznań-Ławica

0
Podziel się:

W obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego oficjalnie otwarto we wtorek
rozbudowany terminal pasażerski na lotnisku Poznań-Ławica. Uroczystość odbyła się w setną rocznicę
działalności portu lotniczego.

W obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego oficjalnie otwarto we wtorek rozbudowany terminal pasażerski na lotnisku Poznań-Ławica. Uroczystość odbyła się w setną rocznicę działalności portu lotniczego.

W 1913 roku powstała stacja lotnicza - pruskie lotnisko wojskowe w Ławicy pod Poznaniem. W 1919 roku lotnisko przejęli powstańcy wielkopolscy. Zdobyte wówczas maszyny dały początek polskiemu lotnictwu.

Jak podkreślił w trakcie uroczystości Bronisław Komorowski, Poznań ma najstarsze lotnisko, z najstarszymi tradycjami. "Poznań bardzo wiele wniósł w polską tradycję lotniczą, w sensie rozwoju infrastruktury lotniczej. To jednak nie tylko najstarsze lotnisko, ale również nowoczesny obiekt, który cały czas utrzymuje aspiracje do nowoczesności i tego, aby być dobrą wizytówką Polski, lotnictwa i Poznania" - powiedział prezydent.

Zadowolenia z zakończenia rozbudowy lotniska nie krył prezes portu lotniczego Mariusz Wiatrowski. "Mam honor i szczęście oddać do użytkowania ten terminal, który będzie służył pasażerom odlatującym z Poznania w świat. (...) Jestem pewien, że sprostamy wszystkim wyzwaniom, które są przed nami stawiane" - powiedział Wiatrowski.

Podczas uroczystości Wiatrowski przekazał prezydenowi Komorowskiemu oryginalną fotografię prezentującą port lotniczy sprzed 100 lat.

Rozbudowę portu lotniczego rozpoczęto w 2011 roku. W pierwszych dwóch etapach trwających do Euro 2012 oddano do użytku nową strefę przylotów, nową halę główną oraz część biurową terminalu.

Po mistrzostwach rozpoczęto trzeci etap inwestycji, który polegał na integracji terminali, wyposażeniu sortowni bagaży w nowo wybudowanej części lotniska oraz nowy system kontroli bezpieczeństwa i modernizację strefy odlotów.

Po przebudowie i modernizacji terminalu lotnisko jest w stanie obsłużyć 3 mln pasażerów rocznie. Kubatura obiektu po rozbudowie wynosi 200 tys. m sześc. Koszt całej inwestycji wyniósł 300 mln złotych.

Oficjalne otwarcie wówczas podpoznańskiego lotniska odbyło się 26 sierpnia 1913 roku z udziałem cesarza Wilhelma II. Na powierzchni ok. 300 hektarów Stacja Lotnicza Poznań obejmowała trawiaste pole wzlotów, koszary, warsztaty oraz trzy hale, w których docelowo mogło stacjonować trzydzieści maszyn.

Przed I wojną światową, a także w czasie jej trwania, na lotnisku funkcjonowała szkoła pilotów, obserwatorów i mechaników, poza tym naprawiono tu samoloty i składowano sprzęt lotniczy.

Lotnisko odegrało kluczową rolę w Powstaniu Wielkopolskim. Po szturmie przeprowadzonym w nocy z 5 na 6 stycznia 1919 roku powstańcy przejęli teren lotniska, samoloty bojowe i szkoleniowe, amunicję oraz części zapasowe.

Wartość zdobytego łupu szacowana była na 200 milionów marek niemieckich. Ze zdobytego sprzętu sformowano kilka eskadr lotniczych, dających początek polskiemu lotnictwu.

Udział w uroczystości na lotnisku był ostatnim elementem wtorkowej wizyty prezydenta w Wielkopolsce. Przed południem Bronisław Komorowski wziął udział w Poznańskiej Inauguracji Akademickiej, podczas której wszystkie publiczne uczelnie Poznania wspólnie rozpoczęły rok akademicki. Później w Obornikach spotkał się z lokalną społecznością. (PAP)

mat/ rpo/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)