Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Niemiec krytykuje protekcjonizm w Unii Europejskiej

0
Podziel się:

(stanowisko Koehlera wobec polityki energetycznej, traktatu
konstytucyjnego, przezwyciężania nieufności ludzi wobec UE)

(stanowisko Koehlera wobec polityki energetycznej, traktatu konstytucyjnego, przezwyciężania nieufności ludzi wobec UE)

14.3.Strasburg (PAP/wł.,Reuters) - Prezydent Niemiec Horst Koehler ostrzegł we wtorek Unię Europejską, że nie sprosta ona wyzwaniom globalnej konkurencji, jeśli dopuści do osłabiania jej jednolitego rynku przez protekcjonizm narodowy.

"Każdy, kto osłabia europejski rynek wewnętrzny przez protekcjonizm, sam sobie szkodzi" - powiedział Koehler w Parlamencie Europejskim. Reuter pisze, że był to zawoalowany atak na Francję i inne kraje, usiłujące blokować przejmowanie ich firm przez firmy z innych państw UE.

Według prezydenta Niemiec, każdy, kto dziś powraca do podejścia "każdy sobie", "nie pojmuje rozmiarów globalnej konkurencji i ogłupia swych obywateli iluzją bezpieczeństwa".

Reuter dodaje, że Francja, Hiszpania, Włochy i Polska są krytykowane za najnowsze próby przeszkodzenia w przejmowaniu ich firm w sektorach energetyki i usług finansowych.

Koehler podkreślił, że również w polityce energetycznej niezbędne jest wspólne działanie, bo "wszystkie kraje UE są żywotnie zainteresowane zaopatrzeniem w energię".

Zdaniem niemieckiego prezydenta Europa stoi teraz przed nowymi wyzwaniami: w wielu krajach członkowskich wzrosło bezrobocie; wielu obywateli nabrało do UE nieufności. Wyrazem tego było m.in. głosowanie przeciwko traktatowi konstytucyjnemu UE we Francji i w Holandii. Ale - jego zdaniem - nie można "lekkomyślnie odrzucać traktatu, bo zawiera on wiele dobrych rozwiązań".

"Nie możemy osłabiać osiągnięć; musimy porządkować to, co wymaga uporządkowania" - podkreślił Koehler.

Zaznaczył, że teraz jest czas na refleksję. "W nowym kształtującym się porządku światowym Europa powinna mówić jednym głosem" - tłumaczył Koehler. Niemiecki prezydent powiedział, że rozwiązaniem problemów UE mogłoby być uproszczenie wielu procesów decyzyjnych, tak by było wiadomo, kto jest za co odpowiedzialny. W ten sposób znikłaby - według niego - nieufność obywateli krajów unijnych wobec instytucji wspólnoty. (PAP)

az/ ktt/ ap/

3424

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)