Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent o referendum: Obywatele przeciwwagą dla partii politycznych

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że obywatele mogą równoważyć
naturalną w demokracji tendencję partii politycznych do konfliktu. Według niego wyraz takiej
postawie dali oni m.in. w niedzielnym referendum w Warszawie ws. odwołania prezydent Hanny
Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent o referendum: Obywatele przeciwwagą dla partii politycznych
(PAP/Jacek Turczyk)

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że obywatele mogą równoważyć naturalną w demokracji tendencję partii politycznych do konfliktu. Według niego wyraz takiej postawie dali oni m.in. w niedzielnym referendum w Warszawie ws. odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

_ Partie tak mają, muszą dzielić, bo są z natury swej partyjne, a więc są tylko cząstką całości. Ale muszą być podejmowane działania, które by próbowały zrównoważyć tę naturalną w demokracji rolę partii, która jest rolą dzielącą i konfliktującą _ - powiedział prezydent na poniedziałkowym briefingu w Inowrocławiu. Zdaniem Komorowskiego taką rolę może odgrywać samorząd, a także _ mogą i powinni odgrywać obywatele _.

_ Obywatele dali wyraz tej postawy także w referendum warszawskim, ale jestem przekonany, że to bolesne doświadczenie nie tylko z Warszawy, ale też z Łodzi, z innych miast, gdzie były podobne problemy, powinno skłonić polityków partyjnych do przemyślenia raz jeszcze, czy nie warto zrezygnować z tej naturalnej tendencji każdej partii do wyznaczania obszarów kolejnych konfliktów, na rzecz budowania wspólnoty, wzmacniania samorządów _ - powiedział prezydent.

Przypomniał, że w Sejmie trwają prace nad przygotowanym w jego kancelarii projektem ustawy o współdziałaniu w samorządzie, zgodnie z którym referenda lokalne byłyby ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nich osób - obecnie referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.

Wyjątkiem w propozycji przedstawionej przez prezydenta jest referendum w sprawie odwołania władz samorządowych wyłonionych w wyborach bezpośrednich - dla ważności takiego referendum konieczna byłaby frekwencja nie mniejsza niż w czasie ich wyborów. Obecnie referendum takie jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w głosowaniu.

Jak powiedział Komorowski, złożony przez niego w Sejmie projekt _ z jednej strony zachęca i tworzy maksymalne ułatwienia w przeprowadzaniu referendów tematycznych, merytorycznych we wszystkich samorządach poprzez likwidacje progu frekwencyjnego, ale z drugiej strony zawiera propozycje ograniczenia łatwości toczenia bitew politycznych, partyjnych na gruncie samorządu przy okazji rożnego rodzaju referendów odwoławczych _.

Frekwencja w niedzielnym referendum w Warszawie wyniosła 25,66 proc. W związku z tym, choć za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz zagłosowała większość osób, które wzięły udział w referendum, prezydent Warszawy pozostała na stanowisku. Aby stołeczne referendum było ważne głos musiałoby oddać bowiem ponad 29,1 proc. uprawnionych do głosowania w tym referendum.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)