Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent otwiera wystawę w Pałacu Prezydenckim

0
Podziel się:

Na ekspozycji w Pałacu Prezydenckim można zobaczyć prace z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Prezydent otwiera wystawę w Pałacu Prezydenckim
(prezydent.pl/GFDL)

- _ Nowoczesna sztuka może ułatwić nam zrozumienie i Polski dzisiejszej, i Polski przyszłej _ - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w Pałacu Prezydenckim wystawę prac sztuki współczesnej _ Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro _.

_ Mnie szalenie odpowiada jako kierunek myślenia ten tytuł wystawy, że sztuka dzisiejsza mówi o tym, jaka będzie Polska jutro _ - powiedział prezydent. Jak podkreślił, dzisiaj każda, nawet najbardziej niepokorna sztuka, w przyszłości stanie się klasyką i na tym polega pewien postęp.

Na ekspozycji w Pałacu Prezydenckim można zobaczyć prace z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej, są to dzieła m.in. Pawła Althamera, Wilhelma Sasnala, Aliny Szapocznikow, Piotra Uklańskiego, Artura Żmijewskiego i Sanji Iveković. Wystawę można oglądać bezpłatnie w Pałacu Prezydenckim do 21 kwietnia.

Tytuł ekspozycji _ Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro _ jest cytatem z pracy _ Prognoza _ (2012) Cezarego Bodzianowskiego, która w formie transparentu ma być prezentowana na fasadzie tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pawilonie Emilia w Warszawie.

Wśród prac wybranych z kolekcji muzeum na wystawę w Pałacu Prezydenckim znalazła się m.in. rzeźba _ Guma _ (2008) Pawła Althamera, która wykonana została we współpracy z dziećmi i opiekunami z Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ w Warszawie. Praca przedstawia mieszkańca warszawskiej Pragi; w 2009 r. stanęła ona na ul. Stalowej, w miejscu, gdzie przedwcześnie zmarły _ pan Guma _ lubił przebywać.

Na wystawie prezentowana jest też praca _ Niewidzialne kobiety Solidarności _ (2009) chorwackiej artystki Sanji Iveković, która odnosi się do kobiet mających znaczący wkład w obalenie komunizmu, do niedawna pomijanych w polskiej historii.

Charakterystyczne dla czasów transformacji obrazy biedy i wykluczenia - w pięknej plastycznie formie - prezentują prace z lat 2009-2010 rosyjskiej malarki Olgi Czernyszewej. Z kolei monumentalny obraz Rafała Bujnowskiego _ Oczodoły _ (2010) to symboliczna wizja Polski w budowie.

W Pałacu Prezydenckim można też zobaczyć słynną fotografię Piotra Uklańskiego przedstawiającą wizerunek Jana Pawła II utworzony przez kilka tysięcy stojących brazylijskich żołnierzy. Fotografia _ Bez tytułu (Jan Paweł II) _ pochodzi z 2004 r.

Na wystawie pokazywane są także nowe obrazy Wilhelma Sasnala. _ Bez tytułu (Astronauta) _ (2011) opowiada o utopijnej wizji przyszłości, opartej na planach podboju Kosmosu, a portret _ Bez tytułu (Anka) _ (2011)" przedstawia ekspresyjny wizerunek współczesnej, ciężarnej kobiety.

Historycznym akcentem na wystawie będzie zespół rzeźb i rysunków Aliny Szapocznikow (1926-1973). To artystka, która - choć zmarła 40 lat temu - dopiero niedawno została odkryta dla międzynarodowej publiczności. Część pokazywanych rzeźb przyjedzie na wystawę prosto z pokazu w nowojorskim Museum of Modern Art.

Ekspozycja będzie czynna dla publiczności w wybrane niedziele w godz. 11-16. Informacje będą zamieszczane na stronie www.artmuseum.pl

Czytaj więcej o prezydencie Komorowskim w Money.pl
Jest reakcja. Prezydent obiecał to w sierpniu Bronisław Komorowski już na początku sierpnia zapowiedział, że obejmie 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego swoim patronatem.
Nietypowa rola prezydenta. Poprowadzi... Konstytucja 3 Maja i obrady Sejmu Wielkiego będą tematem lekcji historii z udziałem uczniów trzech gimnazjów z różnych rejonów Polski, którą na Zamku Królewskim w Warszawie poprowadzi prezydent Bronisław Komorowski.
Oto podsumowanie dwóch lat Komorowskiego Bronisław Komorowski dokładnie dwa lata temu złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)