Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent: Polska jest wspólnotą skupiających bardzo różnych ludzi

0
Podziel się:

Polska jest wspólnotą skupiającą ludzi bardzo różnych pod względem języka
czy kultury, a także wyznań - powiedział we wtorek prezydent Bronisław Komorowski podczas
noworocznego spotkania z przedstawicielami chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.

Polska jest wspólnotą skupiającą ludzi bardzo różnych pod względem języka czy kultury, a także wyznań - powiedział we wtorek prezydent Bronisław Komorowski podczas noworocznego spotkania z przedstawicielami chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.

"Wspólnota nie wymaga jednorodności. Wspólnota nie wymaga tego, żeby wszyscy uczestniczący w tej wspólnocie byli tacy sami, lecz odwrotnie dobra wspólnota, to taka, która potrafi ogarnąć, przytulić, docenić i wydobyć także wszystko co dobre właśnie z różnic, z tego, co ludzi różni pod różnymi względami" - mówił Komorowski do uczestników noworocznego spotkania w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent podkreślił, że dobra wspólnota, to taka, która ma "fundament wartości". "Dlatego jestem głęboko przekonany, że przy wszystkich różnicach, które są widoczne, także nawet w wymiarze strojów noszonych przez duchownych poszczególnych wyznań i religii, to ta wspólnota, którą goszczę, jest wspólnotą ludzi wiary. Jest wspólnotą ludzi, którzy mają silną motywację do myślenia o sobie, o innych, o świecie i ojczyźnie w kategoriach optymizmu wiary, że świat idzie ku lepszemu, którzy mają w sobie ten mocny fundament wiary" - mówił Komorowski.

Dodał, że wspólnota tak zbudowana, zawierająca w sobie ogromne różnorodności, to z jednej strony przypomnienie wielkiej historii RP wielu narodów, a z drugiej jest wyzwaniem skierowanym ku przyszłości, bo "ciągle musimy się uczyć, ciągle musimy wykazywać energię w pracy na rzecz przyszłości, w której właśnie wspólnota jest budowana na poszanowaniu różnorodności".

Prezydent życzył uczestnikom spotkania, aby w duchu poczucia wspólnoty razem rozwiązywać wszystkie problemy, które są naszym codziennym udziałem, zarówno w wymiarze wspólnoty państwowej jak i wspólnoty religijnej, a także w wymiarze wspólnoty każdej rodziny, każdej społeczności lokalnej. "Życzę, abyśmy potrafili rozwiązywać wszystkie nasze codzienne kłopoty w duchu wspólnoty i w duchu szacunku wzajemnego" - powiedział Komorowski.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zabierając głos w imieniu Kościoła katolickiego podkreślił, że noworoczne spotkanie przedstawicieli judaizmu i islamu oraz Kościołów chrześcijańskich u prezydenta stało się pięknym zwyczajem. "Wyrażając za nie wdzięczność, chcemy widzieć w tym spotkaniu dużo, dużo więcej, niż tylko zwyczaj początku nowego roku. (...) Jako religie i Kościoły chrześcijańskie, w tym Kościół katolicki, chcemy w tym państwie, w tym kraju budować fundament ducha, nie spodziewając się żadnych przywilejów. Pragniemy, aby praca Kościołów i religii w budowaniu fundamentu duchowego i etycznego Polski była zauważana i doceniana" - powiedział kard. Nycz.

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, prawosławny abp Jeremiasz przemawiając w imieniu Kościołów zrzeszonych w PRE powiedział, że spotkanie jest nawiązaniem do najpiękniejszej tradycji polskiej państwowości, podkreślającej "równość wszystkich obywateli bez względu na wyznanie, narodowość, światopogląd". Zaznaczył, że "współpraca Kościołów chrześcijańskich nie tylko tych zrzeszonych w PRE, ale także współpraca z innymi Kościołami, także z Kościołem katolickim układa się niezwykle dobrze".

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich podkreślił, że bardzo ważną rzeczą "jest wolność religijna, ponieważ wszyscy jesteśmy dziećmi jedynego Boga, który powinien nas wszystkich łączyć".

Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP Tomasz Miśkiewicz mówił, że "Polska jest ostoją dla wszystkich religii bez względu na pochodzenie i bez względu na historię". Dodał, że "Polska jest przykładem kultur wielowyznaniowych, ale także tolerancji i bytu wszystkich religii".

W spotkaniu uczestniczyli wszyscy zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w PRE, a także sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rady ds. Ekumenizmu Krzysztof Nitkiewicz oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta. (PAP)

skz/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)