Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent poprowadzi lekcję historii poświęconą Konstytucji 3 Maja

0
Podziel się

Konstytucja 3 Maja i obrady Sejmu Wielkiego będą tematem lekcji historii z udziałem uczniów trzech gimnazjów z różnych rejonów Polski, którą na Zamku Królewskim w Warszawie poprowadzi prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent poprowadzi lekcję historii poświęconą Konstytucji 3 Maja
(PAP/Leszek Szymański)
bDJmxKAB

Konstytucja 3 Maja i obrady Sejmu Wielkiego będą tematem lekcji historii z udziałem uczniów trzech gimnazjów z różnych rejonów Polski, którą na Zamku Królewskim w Warszawie poprowadzi prezydent Bronisław Komorowski. Lekcja odbędzie się w ramach programu _ Nowoczesny patriotyzm . _

_ - To będzie lekcja poświęcona Konstytucji 3 Maja składająca się z dwóch części. W pierwszej odbędzie się debata historyczna z udziałem uczniów z trzech gimnazjów z różnych stron Polski. Młodzież będzie odtwarzać role posłów na Sejm Wielki. Przedmiotem debaty będą kwestie obronności i armii, a więc tematy jak najbardziej bliskie panu prezydentowi, byłemu ministrowi obrony _ - wyjaśnił dziennikarzom doradca prezydenta Tomasz Nałęcz.

Pierwszej części lekcji prezydent będzie się tylko przysłuchiwał. _ - Uczyni to w trosce o realia historyczne, ponieważ będzie to odtwarzanie obrad, które miały miejsce na Zamku 220 lat temu. W tamtych obradach głowa państwa uczestniczyła, ale aktywnie nie zabierała głosu. W drugiej części lekcji odbędzie się dyskusja już z udziałem prezydenta, który wcieli się w rolę nauczyciela historii. Co mu zresztą łatwo przyjdzie, ponieważ pracował w latach 80. jako nauczyciel historii w niższym seminarium duchownym w Niepokalanowie _ - opowiadał Nałęcz.

bDJmxKAD

Jak zaznaczył, uczestnicy debaty będą się zastanawiać czy istnieje jakiś _ most pamięci _ pomiędzy patriotyzmem końca XVIII wieku a współczesnym. _ - Nie ukrywam, że będzie intencją prezydenta jako nauczyciela, żeby przekonać uczniów do tego, że chociaż mówimy o epoce wydawałoby się zamierzchłej, to jednak dylematy, które wtedy stały przed Polakami i dzisiaj są podobne. To jest kwestia jak mamy się w takich sytuacjach ważnych jak obrady parlamentu, ale i na co dzień zachowywać, aby móc o sobie powiedzieć 'tak, jestem patriotą' _ - mówił doradca prezydenta.

Podkreślił także, że intencją prezydenta jest również wyjaśnienie uczniom - w nawiązaniu do _ współczesnych tendencji, polegających na chęci coraz większego wykluczenia adwersarza _, że można _ na różne sposoby kochać Polskę _. _ - Że to nie jest tak, że w tej debacie tylko jedna strona była patriotyczna. Będzie zależało prezydentowi na tym, żeby uświadomić uczniom, że nawet przy diametralnie różnych postawach, intencje mogą być bardzo szlachetne i żeby polemizować z poglądami, ale nie z osobami. Żeby w debacie publicznej szanować drugą stronę _ - dodał Nałęcz.

Podobne lekcje poświęcone nowoczesnemu patriotyzmowi poprowadzili wcześniej m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski i wiceszefowa resortu kultury Małgorzata Omilanowska.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski ma sposób na kryzys. Trzeba... W sytuacji, gdy rynek europejski przeżywa trudności, Polska powinna zwiększyć aktywność na wybranych, atrakcyjnych rynkach - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.
Nowy sondaż. Tak Polacy oceniają prezydenta 64 procent badanych w sierpniu przez CBOS dobrze oceniło działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego (wzrost o 2 punkty proc. w stosunku do lipca). 22 proc. miało złą opinię o jego pracy (spadek o 3 punkty proc.).
Oto podsumowanie dwóch lat Komorowskiego Bronisław Komorowski dokładnie dwa lata temu złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.
bDJmxKBe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)