Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent przyjął dowódcę sił NATO w Europie

0
Podziel się

W piątek, w przeddzień zakończenia odbywających się m.in. w Polsce manewrów
NATO Steadfast Jazz 2013, prezydent Bronisław Komorowski przyjął w Belwederze dowódcę Połączonych
Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR) generała Philipa M. Breedlove'a.

bEpEcalh

W piątek, w przeddzień zakończenia odbywających się m.in. w Polsce manewrów NATO Steadfast Jazz 2013, prezydent Bronisław Komorowski przyjął w Belwederze dowódcę Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR) generała Philipa M. Breedlove'a.

Jak poinformowano na stronie prezydenta, w spotkaniu uczestniczył też szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Mieczysław Gocuł i ambasador Polski przy NATO Jacek Najder.

Głównym tematem spotkania była rola ćwiczeń o takim charakterze i skali jak Steadfast Jazz w weryfikowaniu realnych planów ewentualnościowych oraz zwiększaniu zdolności obronnych państw sojuszniczych. Mówiono też o potrzebie swoistego powrotu NATO do korzeni, czyli zadań obrony kolektywnej, z zapewnieniem jednocześnie możliwości skutecznego reagowania sojuszu także poza obszarem traktatowym, gdyby zaistniała taka konieczność z punktu widzenia interesów bezpieczeństwa państw NATO. Podkreślono także znaczenie partnerstwa z państwami spoza NATO, w tym m.in. z Ukrainą.

bEpEcalj

W komunikacie zaznaczono, że spotkanie z Breedlove'em było kolejnym z serii kontaktów prezydenta z wysokimi przedstawicielami NATO przed przypadającą w przyszłym roku 15. rocznicą naszego członkostwa w sojuszu.

Aktywność Komorowskiego w tym obszarze - czytamy - związana jest m.in. z priorytetami strategicznymi bezpieczeństwa Polski i NATO w całości w okresie poafgańskim. Według prezydenta powinniśmy zapewnić w ramach NATO odpowiedni balans zdolności obrony kolektywnej i misji poza granicami, z uwzględnieniem zróżnicowania priorytetów poszczególnych państw, stosownie do warunków wynikających z ich geostrategicznego położenia w sojuszu. Dla Polski, jako państwa granicznego NATO, szczególne znaczenie mają zdolności do obrony terytorium własnego i sojuszników, które jednocześnie mogłyby być wykorzystane w ewentualnych wspólnych misjach także poza granicami sojuszu.

Steadfast Jazz trwa od 2 do 9 listopada. Uczestniczy w nim 6000 żołnierzy ze wszystkich 28 państw NATO i trzech krajów partnerskich. Jest to strategiczne, połączone ćwiczenie z częściami dowódczo-sztabową wspomaganą komputerowo oraz praktycznymi działaniami wojsk na poligonach. (PAP)

son/ jbr/

bEpEcalK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)